Varsói tanulságok

  • Tóth Csaba
  • 2015. október 27.

Liberális szemmel – Republikon

A lengyel választások eredményét Magyarországon mindig fokozott figyelem övezi; szinte minden lengyel voksolás után felvetődik a kérdés, hogy befut-e a „varsói gyors” Magyarországra. Nincs ez másképp a múlt vasárnapi választás kapcsán sem. A jobboldali populista PiS győzelme a konzervatív jobboldali kormánypárttal (PO) szemben és a baloldal kiesése a parlamentből egyértelmű analógiákat vet fel: vajon erre halad a magyar politika is?

A rövid válasz, hogy nem. A lengyel pártrendszer csak felületesen emlékeztet a magyarra: a lengyel Polgári Platform nem azonos a Fidesszel, a Jog és Igazságosság pedig nem a Jobbik. Az eddig kormányzó platform klasszikus konzervatív jobboldali párt; jobban emlékeztet a CDU-ra, mint a magyar Fideszre. Gazdaságpolitikája hagyományosan szabadpiaci, még ha az utóbbi években igyekezett is vegyíteni ezt etatista elemekkel, gazdasági álláspontja az egykori SZDSZ-szel inkább rokonította volna, mint a Fidesszel. Ezenkívül a PO hagyományosan antipopulista, erősen EU-párti és oroszellenes. A kulturális kérdésekben pedig a PO mindig megosztott volt: helyet kaptak benne városi liberálisok és vidéki konzervatívok. Vagyis egy sokkal centristább, Európa-barátabb politikai szervezet, mint a Fidesz.

false

Nem véletlen, hogy a hazai jobboldal véleményformálói alig leplezik lelkesedésüket, hogy nem a névleges szövetséges, az Európai Néppártban politizáló Polgári Platform, hanem Kaczyński alakulata győzedelmeskedett. Valójában ugyanis a Fidesz – ha a pártrendszerbeli helyét illetően nem is – programját tekintve sokkal inkább hasonlít a Jog és Igazságosság mozgalomhoz. A PiS konzervatívabb és nacionalistább, mint a PO, ugyanakkor gazdaságpolitikája sok baloldali elemet is tartalmaz – éppen úgy, mint a Fidesz esetén. Orbán Viktor már évekkel ezelőtt felfedezte, hogy a politikai siker kulcsa lehet a népszerű, baloldali gazdasági ígéretek – mint például rezsicsökkentés – kombinálása a konzervatív nacionalizmussal és rendpártisággal; úgy tűnik, a következő években Lengyelországban is ez várható.

Vagyis a lengyel analógia azért félrevezető, mert ugyan nálunk is található két jobboldali párt, ám a lengyel Jog és Igazságosság által elfoglalt helyet a Fidesz blokkolja; nálunk a Fidesztől jobbra eleve kevesebb, balra több hely van mind a választói piacon, mind a szavazói gondolkodásba. A lengyel PO pártrendszerbeli helye alapján olyan, mintha a magyar politika balközép-liberális oldalától a jobbközépig lenne egy párt; beleférne Áder János, de Bajnai Gordon is – és aligha férne bele Bayer Zsolt. A Jog és Igazságosság olyan, mintha tömörítené a Fidesz jobbszárnyát és a Jobbik mérsékeltebb oldalát.

Pontosan azért, mert a lengyel pártrendszerben a PO foglalta el a politikai centrum egy részét, tőle balra eleve kevesebb választó helyezkedett el. A lengyel liberálisok többsége a PO-t támogatta; sokatmondó, hogy amikor  a lengyel parlament a melegek jogkiterjesztéséről szavazott, a kezdeményező a PO miniszterelnöke, Donald Tusk volt. A fővárosi értelmiség és a hagyományos véleményformálók éppen úgy a PO-t támogatták, mint a fiatal vállalkozók. Nálunk ebben a közegben a Fidesz rendre országos átlaga alatt teljesít. Mindehhez érdemes hozzátenni, hogy a lengyel társadalom sok tekintetben konzervatívabb, mint a magyar – gyengébbek a baloldali, de sokkal erősebbek a vallásos hagyományok.

Tusk és Orbán

Tusk és Orbán

 

A hazai baloldal azonban hibázna, ha hátradőlne, és azt gondolná, a fenti elemek garantálják, hogy nálunk ne ismétlődhessen meg a lengyel példa. Egyrészt, mert ennek egyik oka éppen Orbán ereje; az, hogy blokkolja azt a teret, ahonnan őt jobboldalról lehetne támadni. Vona Gábor nehezen vádolhatja szabadpiac-pártisággal vagy a „néptől való eltávolodással” Orbánt – mint tette a PiS a lengyel PO-val –, mert Orbán eszköztárában maga is épít a populizmusra. Másrészt, mert a baloldal lengyelországi kudarca sok olyan elemet tartalmaz, amit Magyarországon is látunk: a mesterkélt és erőltetett szövetségkötéseket, a megújulás képtelenségét, és a valódi szembenézés helyett a felszíni változások erőltetését. Lehet, hogy a varsói példa egy az egyben nem ismétlődhet meg, de ez nem jelenti azt, hogy a Jobbik ne tudna – más stratégiával – érdemibb kihívóvá válni a következő években, mint a hazai baloldal.

Az alapvetően belpolitikai kérdéseken eldőlő választásokból nemzetközi trendeket levonni mindig félrevezető. Lehet, hogy jobban figyeljük a lengyel voksolást, mint más országokét, de ez nem azt jelenti, hogy közvetlen hatása jobban lenne, mint az angol, az osztrák vagy éppen a minapi kanadai választásoknak.

Amit azonban érdemes levonni követeztetésként: a politikai győzelemhez az adott országban életképes választási koalíció és ennek megfelelő program kombinációja szükséges. Lengyelországban a PO a piacpárti városi értelmiség és a modernizációs középosztály egyesítésével nyert korábban – nálunk Orbán a városi középosztály és a vidéki konzervatív szavazók kombinációjára építi politikáját. Ha a hazai baloldal versenyképes akar lenni a Fidesszel és a Jobbikkal, érdemes kitalálnia: pontosan milyen társadalmi csoportok segítségével tud győzelmi koalíciót összeállítani.

A lengyel választási példa azt is mutatja, hogy a hazai közéletben egységesnek tekintett baloldali-liberális tábor valójában mennyire más. Miközben ugyanis baloldali szemmel kudarc, liberális megközelítésben legalábbis részben siker a lengyel választás. A Ryszard Petru – a Világbank közgazdásza – által vezetett „Nowoczesna” („Modern”) mozgalom ugyanis ott lesz a lengyel parlamentben; több mint egy évtized után újra lesz liberális párt Lengyelországon – mutatva, hogy a jobboldali populista fordulat ellenzői is igénylik és kikényszerítik a politikai képviseletet.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.