Orbán épp megbuktatja Tarlóst

  • Király Dávid
  • 2017. június 18.

Liberális szemmel – Republikon

A főpolgármester azt mondja, őt már nem érdekli…

Annak ellenére, hogy a 3-as metró fejújítása az elmúlt és a következő évek legfontosabb budapesti beruházása, a projekt a kormányzat arroganciája és a főváros vezetésének harmatgyengesége miatt az elmúlt hetekben méltatlanul nevetségessé vált. Miután Orbán Viktor meghívta a kormányülésre Tarlós Istvánt, akit végül a metrófelújításhoz szükséges többletpénz nélkül küldött vissza a Városházára, a főpolgármester olyan döntéseket hozott, amelyeket nehéz komolyan venni.

A tények:

  1. A kormány – a főváros által megadott mérnökárak alapján – 137,5 milliárd forintban határozta meg a metrófelújítás árát, és ennél annak ellenére sem hajlandó egy fillérrel sem többet adni, hogy a rendelkezésre álló keretet jócskán (30-40 milliárd forinttal) meghaladó ajánlatok miatt a főváros immár a harmadik tenderét bukja be.
  2. Még a vártnál drágább ajánlatok is csak a metró fapados felújításához elegendőek, a főváros ugyanis már rég lemondott a teljes vonal akadálymentesítéséről, illetve az elavult és korszerűtlen biztosítóberendezések cseréjéről, ez utóbbiakat is csak felújítaná.
  3. Mivel a metró régebbi, kritikus állapotú déli és középső szakaszainak felújítására beérkezett ajánlatok annyira drágák, hogy a főváros nem tudja őket kezelni, a beruházást a legkevésbé régi és a többihez képest jobb állapotú északi szakaszán kezdik meg, tehát fordítva, mint az szakmailag indokolt lenne.
  4. A városvezetés a teljes felújításhoz olyan maradványpénzeket próbál előrángatni, amelyek felhasználásához uniós engedély kell, de ez egyelőre nincs.
  5. Apropó, Európai Unió: a projekt EU-s támogatásához szükséges pályázatot a kormány még be sem adta Brüsszelnek.
  6. Mindeközben a vonalra sorban érkeznek Oroszországból a korszerűtlen, még klímával sem rendelkező felújított metrószerelvények, amelyek az első vonatok márciusi forgalomba állítása óta szinte többet álltak a kocsiszínben műszaki hibák miatt, mint amennyit utasforgalomban töltöttek, viszont legalább sokba kerülnek.

 

Tarlós saját bevallása szerint

főpolgármesteri ciklusának két legfontosabb feladata a római-parti árvízvédelmi mű megépítése és a 3-as metró felújítása, amelyek közül mintegy hét év alatt egyet sem tudott elkezdeni, és ami a metrót illeti, befejezni már biztosan nem is tudja majd ebben a ciklusban.

A fentiek tükrében érthető, hogy a főpolgármester egyre kétségbeesettebben kommunikál: „én ezt fel fogom újítani, akárki akármit beszél, rikácsol”, „ha a fene fenét eszik, ezt a metrót akkor is felújítjuk”, „a hármas metrót felújítjuk, és punktum”. Ez azonban voluntarizmus, és az akarat most kevés.

Ha figyelembe vesszük, hogy a kormány bemondásra megítélt plusz 60 milliárd forintot az új Puskás stadionnak és simán megemelte 20 milliárddal az Állatkertbe tervezett biodóm 25 milliós költségvetését, különösen kínos és megalázó a főpolgármester számára, hogy évek óta képtelen kipréselni a vele azonos színű kormányból a metrófelújításhoz szükséges pénzt. Abból a kormányból, amelyhez Tarlós az elmúlt hét évben a végletekig lojális volt, és amely bármikor elkölt ennél többet is bármely felesleges látványberuházásra.

A főpolgármester azt mondja, őt már nem érdekli,

mit ad az állam és mit nem, pedig a 3-as metró felújításának ez a kulcsa. Hiába tekinti Tarlós István a beruházást lelkiismereti kérdésnek, nem az: a 3-as metró felújítása kizárólag szakmai és leginkább pénzkérdés. Ha nem lesz rá elég pénz, akkor felújítás sem lesz. Punktum.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.