„Ahány báb, annyi mozgás” - Tárnok Marica bábos-színész

  • rés a présen
  • 2015. augusztus 25.

Snoblesse

Stanna és Panna - bábkabaré a Pozsonyi Pikniken.

rés a présen: Honnan érkeztél a színházi világba?

Tárnok Marica: Amatőr színházi próbálkozásaim után az első komolyabb társulatom a Független Színpad volt. Itt dolgoztam együtt például Stefanovics Angival és Chován Gáborral. Aztán innen rövid tatabányai kitérővel a Budapest Bábszínház stúdiójába kerültem. Szóval először színészet, és aztán a báb. Mert ki készül eredetileg bábszínésznek? Pedig ha tudtam volna, amit most tudok! Egyébként szívesen tanultam mozgásszínházat, többféle kurzuson vettem részt, nagyjából minden érdekelt a baletten kívül, de ez, ugye, alkati adottságaimból is fakadt.

rap: Hogyan talált meg Gergye Krisztián koreográfus? Mi az összefüggés számodra a báb és a kortárs tánc között?

TM: A stúdiós záróvizsgánk után hoztak össze vele. Ebben a bábos előadásban voltak maszkos mozgásszínházi jelenetek, és gondolom, ráérzett, hogy lehet velem kezdeni valamit. A közös munkával egy csodálatos, izgalmas korszak kezdődött. Felfedeztem a testemet és a mozgásrendszerét, boldogan gyúrtam, kísérleteztem tovább a tárgyak, a bábok mozgatása felé is. A báb többszörösen átvitt rendszerű forma. Krisztián is elkezdett intenzívebben érdeklődni a báb iránt, és így született a Gaia vagy a Zaccjósda c. előadásunk. Repülés volt. Ezeken az előadásokon keresztül fogalmaztam meg, hogy a báb maga a tánc. Mozgás és akció. A színész is báb, de él, lélegzik, ritmusa van, a bábos meg egyszerre van kint és bent. Tudnia kell, hogy mit akar kifejezni, ahhoz mit kell csinálnia, és utána még bele is kell bújnia a szerepbe. Arról nem beszélve, hogy ahány báb, annyi mozgás- és játékstílus. Más a marionett finom zsinórja, és más egy maszkos játék. Ráadásul engem a tárgyak érdekelnek. A metamorfózis játéka. Hogyan alakul át egy olló vagy karnisvég balerinává, esetleg űrhajóvá? Hányféle történet alakulhat ki egy mozgásforma megváltoztatásával?

false

 

Fotó: Kincses Gyula

rap: A Bethlen Színházban egy ideje bábos előadásaid is vannak. Ebből lett a Marica Bábszínháza?

TM: Amikor 3 éve a Bethlen Téri Színház átalakult, felkértek, hogy vasárnaponként indítsunk családi színházat. Boldogan rohantam. Addig is játszottam saját feldolgozású történeteket gyerekeknek, de itt konkrét formát ölthetett a saját bábszínházam. Csodálatos érzés, hogy a színház megbízik bennem, és pontosan tudják, hogy a bábszínház nem korosztályi dolog.

rap: Új bemutatóra készülsz a Bethlenben.

TM: A Stanna és Panna c. bábkabarét május 13-án mutatjuk be. Közel 20 éve próbálom a köztudatban a báb fogalmát megszabadítani a plüssnyuszitól, megszüntetni a bábokra vonatkozó előítéleteket. A kortárs fogalmát a bábszínházban is bevezetjük. Erről szól a darab. A munkában Sz. Nagy Mária kolléganőm a kitűnő partnerem. Egyformán gondolkodunk a színházról, de máshonnan közelítünk, rá­adásul a karakterünk is nagyon különböző. Többek között ezért is esett Stan és Pan figuráira a választásunk.

rap: Ha egy mai történetet kéne bábjátékban elkészítened, mi volna az?

TM: Hát így, a tapolcai választásokat nézve mindenképpen Rejtő vagy Örkény, mert annyira abszurd, ami történik, hogy azt csak röhögve-sírva lehet kibírni. Semmi sem változik. Végre elmondhatnám, milyen méltósággal élni és reménytelen idealistaként meghalni.

 

A Stanna és Panna ezúttal a Pozsonyi Pikniken látható.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”