drMáriás: A balkáni tahó – könyvbemutató

  • 2012. október 3.

Snoblesse

A kortárs kultúra különös alakjával (drMáriás) a kortárs kultúra különös alakja (Vágvölgyi B. András) beszélget.


A fülszöveg szerint A balkáni tahó című új regényében a szerző megmutatja mindazt, amit sem Kusturica a Balkánról, sem Lars von Trier a Nyugatról nem mondott el. Mielőtt sorra vennénk mindazt, amit e két hétpróbás filmkészítő nem mondott el, nem árt hozzátenni: drMáriástól sosem állt távol némi polgárpukkasztó szándék, persze az is igaz, hogy már nagyon kellett, hogy valaki helyre tegye mind Triert, mind Kusturicát. De ha kellett, drMáriás helyre tette a magyar politikusokat is, igaz, azt nem mint író, hanem mint portréfestő tette. Arra a kérdésünkre pedig, hogy miként függ össze az írás, a képzőművészet meg a zene, a sokoldalú művész nemes egyszerűséggel így válaszolt: „Minden egy bélhuzamból és két herezacskóból fakad, csak más-más formát ölt, és különböző módon működik műfajokon belül. Imádok írni, az a magány legszebb narkója, a festészet meg a legrelaxálóbb gonoszkodás, most éppen neves magyar politikusok portréit festettem meg Gömbös Gyulától Horn Gyuláig…” Aki arra is kíváncsi, hány év van még a drMáriás nevével fémjelzett Tudósokban, hezitálás nélkül klikkeljen ide.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”