Egyszer volt, hol nem volt Gyöngyöspata

  • 2011. december 26.

Snoblesse

Benne vagyunk a színházban: a Scallabouche társulatának abszurd haditudósítása.


Aktuálisabb, mint valaha – szokás mondogatni egy-egy klasszikus színmű időszerű leporolása alkalmával, de aktualitásban még Shakespeare sem verheti a tegnapi (vagy mai) újsághírek ihlette darabokat. A Bárkában már javában játsszák a West Balkán tragédiára íródott East Balkánt, a Scallabouche pedig Gyöngyöspatát választotta legújabb előadása főszereplőjéül. Az angol nyelven játszó s improvizációs előadásairól ismert társulat ezúttal magyar nyelven szólal meg; érzelmekről lesz szó: a Gyöngyöspatával kapcsolatban kialakult érzelmeket vizsgálja a színház eredeti dokumentumok, fotók és videók segítségével, abszurdba hajló megközelítéssel. Főszerepben egy svájci szociológus, aki nem találja a helyet, ahova mennie kell. Egy fiatal tolmács, aki nem érti a nyelvet, amit fordítania kell. És egy reklámszakember, aki mindebből hasznot akar húzni.

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.