Ten Years Of Deck Attack with Punks Jump Up

  • 2013. november 28.

Snoblesse

Megkésett születésnap, hozzá vendégek Londonból, a legújabb diszkó fővárosából.

A Deck Attack kollektíva (Infragandhi és Cyborg Templar mint a törzsgárda, továbbá állandó közreműködőik, vendégeik Negrótól Palotain, Supermanen át Kid Panelig) immár bő egy évtizede közvetítik a mulatni és közben minőségi zenét hallgatni vágyók számára a legfrissebb, legizgalmasabb elektronikus tánczenéket. Még a Kultiplexben kezdtek 2003 februárjában – a West Balkán több helyszíne (előbb a Kopaszi-gát, majd a Futó utca) éppúgy volt otthonuk, mint később a Corvin-tető, az Instant, s a Nyugati Skála-béli WB –, manapság elsősorban a Fogasházban lehet velük találkozni.

false

Mint látható, idén tízéves születésnapot ülnek – kissé tán megkésve, miközben már közeledik (s még e télen következik) a tizenegyedik is. Jubileumi vendégük is különleges: a Punks Jump Up duó tagjai stílushatárokon merészen átnyúló zenei lázadóként kezdték pályafutásukat. A divat médiumát tudatosan használó srácok (a londoni Joe Attard és a svéd David Andersson) munkáikban kezdettől fogva vegyítették a punkmentalitást és a törő-zúzó energiákat az elektrofunk-diszkó lazasággal oldott gépies rigiditásával. Ereszd el a hajam típusú partijaik révén előbb Kelet-London, majd a netes zenei blogok révén a szélesebb publikum is megismerte munkásságukat. Első felvételeik még saját rövid életű kiadójuknál, a legendás Casette-nél jelentek meg, de 2007 óta a francia, kifejezetten a határtörő és nagyon is cool zenékre specializálódott Kitsuné kiadónál adják ki maxijaikat. Arról már nem is beszélnénk, hogy az utóbbi 8-9 évben számolatlanul szórták a remixeket: klienseik között szerepel Miike Snow, a Two Door Cinema Club, Lykke Li, Gossip, Robyn, Ladyhawke, Crystal Castles, Chromeo, Tiga, Joakim, Ladytron, Yelle, In Flagranti, no és Peter Bjorn & John – ez nagyjából precízen fedi is az általuk játszott és felhasznált zenék sokszínűségét is. Idén többek között Bryan Ferry klasszikus Don’t Stop The Dance-ét dolgozták fel a maguk utánozhatatlanul laza elektro/diszkó/house stíljében – remek himnusz lesz ez mostani, vélhetően frenetikus fellépésükhöz is.  Magyar részről jelen lesznek az alapító tagok, s állandó vendégeik is szinte teljes létszámban képviseltetik magukat – Negro, Palotai, Kovary és Superman biztosan velük lesz.


Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.