Érdemes felfedezni - Farkas Róbert népművelő

  • rés a présen
  • 2015. június 1.

Snoblesse

Ma este PszichoAn(n)alízis a KoMod Színházzal. Terítéken: Édes Anna.

rés a présen: Milyen kondícióban van a KoMod Színház?

Farkas Róbert: A hatodik évadunkat kezdjük ősztől, tele vagyunk tervekkel. Csoda, hogy működőképes tud lenni ez a lakásszínházi konstrukció. Persze ehhez nem kevés megszállottság kell. Mostanra érzem úgy, hogy egy olyan csapat állt össze, amely tényleg szívügyének tekinti azt, amit 2010-ben megálmodtam. Legjobb példa az új előadásunk, a DeGeneráció megszületése, amelynek a munkabemutatója a napokban lesz. Nyáron meg elkezdjük próbálni Mokány Csaba rendező vezetésével saját Dorian Gray-adaptációnkat.

rap: Hogyan kerültél a kelenvölgyi művházba?

FR: Tavaly szeptember óta dolgozom az Újbudai Kulturális Intézet Kelenvölgyi Közösségi Házában szakmai referensként. Édesapám és édesanyám a miskolci Rónai Művelődési Házban dolgozott, én pedig ott nőttem fel. Nem is volt kérdés, hogy a népművelői hivatást válasszam. Megtiszteltetés, hogy Újbuda kulturális életének szervezésében vehetek részt, hiszen tizenegy éve itt élek.

rap: Milyen helyszín a Csontváry Művészeti Udvarház?

FR: A CsoMu 2014 szeptembere óta működik mint az Újbudai Kulturális Intézet művészeti központja. A legendás B32 Galériával együtt meghatározó kulturális-közösségi pont és befogadó színház. Ennek a programnak a részeként indul májusban a Zeneakadémiával közösen megálmodott Rivaldafény című koncertsorozat, hazai és nemzetközi versenyeket nyert fiatal előadóművészek közreműködésével.

false

rap: Mik a nyári munkaterveid?

FR: A Kelenvölgyi Közösségi Házban június utolsó hetében egy különleges nyári tábort szervezünk Gévai Csillával, 8–12 éves gyerekeknek. A Kicsi a bors, DE! című egyhetes programban drámapedagógiai eszközökkel, igazi beszélgetésekkel és gyakorlati tanácsokkal szeretnénk fejleszteni a gyerekek önbizalmát.

rap: Milyen helyeket ajánlanál a turistáknak Újbudán?

FR: Egy sétát a megújult Bartók Béla úton. Az 1900-as években Kosztolányinak, Móricznak, Karinthynak köszönhetően élénk társadalmi és kulturális élet volt itt. Az utóbbi években a Gellért tértől a Feneketlen-tóig jobbnál jobb kávéházak, éttermek, galériák, dizájnboltok és szórakozóhelyek nyíltak, érdemes őket felfedezni.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.