Haydn–Mozart Plusz

  • 2015. június 9.

Snoblesse

A Budapesti Fesztiválzenekart Takács-Nagy Gábor vezényli.

Kezdjük talán annak taglalásával, hogy miként forgatta Haydn és miként Mozart a lúdtollat. „Mivel Haydn lerakja a kezét, ökonomikusan, csinosan, elegánsan ír, de a hosszabb íveket, a legato kötéseket rövidebbre veszi, mert a lerakott csukló csak rövidebb mozgást enged meg. Mozart keze szabadon mozog, ezért az ő legato ívei szinte túlnyúlnak a kötésre szánt hangokon. Ha ezt nem tudjuk, akkor Haydnnál rossz helyre tesszük a kötéseket, másképp játsszuk a darabokat. Az ő korában még tudták, hogy ha nincs végighúzva az ív, akkor is úgy kell játszani.” A kérdésben Somfai László zenetudós igazította el olvasóinkat (a teljes interjú itt), amiért örök hála, de Takács-Nagy Gábor (interjúnk vele itt) bizonyára betéve tudja a zenetudósi kommentárokat, melyek mind Haydn, mind Mozart műveit kísérik, hiszen ő a karmestere a Haydn–Mozart-sorozat hangversenyeinek.

Takács-Nagy Gábor

Takács-Nagy Gábor

 

A sorozat Haydn egyik legtöbbet játszott „Sturm und Drang” szimfóniájával, az 1771-ben komponált Gyászszimfóniával kezdődik, Weber klarinétversenyével folytatódik, s végül Mozartba [Német táncok, K. 509 és a 28. (C-dúr) szimfónia, K. 200] torkollik. A Haydn–Mozart Plusz sorozat hangversenyeinek szólistái a Végh Sándor-verseny győztesei.

Részletes program

Joseph Haydn: 44. (e-moll „Gyász”) szimfónia, Hob. I:44
Carl Maria von Weber: Esz-dúr klarinétverseny, Op. 74
Wolfgang Amadeus Mozart: Német táncok, K. 509
Wolfgang Amadeus Mozart: 28. (C-dúr) szimfónia, K. 200
Karmester: Takács-Nagy Gábor

Koncertek:

június 11., 19.45

június 12., 19.45

június 13., 15.30

június 14., 15.30

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.