Műtétet (egyelőre) nem vállalnak, de ambuláns ellátásra bárkit szívesen látnak a kortárs magyar irodalom jelesei, akik február 7-től kezdődően kéthetente tartanak rendelést az Írók Boltja karzatán. Noha a magyar irodalomtól egyáltalán nem idegen az orvosként is praktizáló író figurája (vegyük csak Csáth Géza és Németh László esetét), az Írók szanatóriumának fellépői azonban receptet nem, csak irodalmat írnak. A rendeléssorozatot Tóth Krisztina nyitja, akinek nemrégiben jelent meg Pixel című prózakötete. Rajta kívül Németh Gábor, Györe Balázs, Nádasdy Ádám, Zeke Gyula, Borbély Szilárd, Kemény István, Győrffy Ákos, Takács Zsuzsa és Parti Nagy Lajos vállalnak ambuláns kezelést.
Figyelmébe ajánljuk
Móricka evangéliuma
Semmi nem áll távolabb a keresztény szellemiségtől, mint a magas áhítatossági kvóciensű elmélkedések magáról a Történetről, de talán egyetlen kifejezésforma sem produkált annyi fércművet, mint a film.
Rap-szódia
Misztikus hangulat, a forgószínpadon egy kettéhasított vár, eleve ferde elemekkel, amelyek épp eldőlni készülnek. A látvány (díszlet: Horesnyi Balázs) rögtön megteremti az alapérzetet: minden szétesni látszik Veronában a két család viszálya miatt. Egy cseppnyi költőiség még így is kerül mindennek a tetejébe: égi jelenségként érkezik Júlia ágya, ahol újdonsült férjével, Rómeóval elhálhatják a nászéjszakát.
Szegvár, retúr
Még előző kötetében, a Lányos apában írta Grecsó Krisztián, hogy két évtizede az édesapjáról szeretne írni. „Gyakoroltam, készültem, megbocsátottam, fejlődtem, aztán felejtettem, kidobtam mindent, gyűlöltem, visszaestem.”
A világ leghülyébb bűnözője (kitalált történet)
A világ leghülyébb bűnözője (a későbbiekben VLB) nagyon hülye bűnöző. Annyira hülye, hogy előbb volt hülye, s csak aztán lett bűnöző. De ez sem segített, hiába lett bűnöző, síkhülye maradt.
Vissza a kenguruhoz
„Mi az a gondolati, szemléleti újdonság, amely a csalogató, modern kísérőzenén, a színes képeken, a megvalósult filmben átsugárzik? Sajnos nem több, mint hogy a Levi’s vagy a Lee Cooper márkájú farmerdzseki alatt is doboghat becsületes munkásszív” – írták találóan A kenguru című filmről 1976-os bemutatója után a Filmvilágban.
Tájékozódunk
Egy héttel azután, hogy az Egyesült Államok pénzügyminisztériumának illetékes szerve szankciós listára tette Rogán Antalt a magyarországi rendszerszintű korrupcióban betöltött szerepe miatt, összeült az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága.
A harmadik köztársaság kapujában
Száz napot kellett várnia a kormányalakítási felkérésre a pártvezető Herbert Kicklnek, noha az Osztrák Szabadságpárt az élen végzett a tavaly szeptemberi választáson. Az államelnök Alexander Van der Bellen mindent megtett, mégsem tudta elkerülni a szélsőjobboldal kormányba hívását.
Kijátszanák a kártyát
A 2025-ös kilátásokkal kapcsolatos hazai kormányzati hurráoptimizmust az új Trump-adminisztrációval kapcsolatos remények is táplálják. Kevéssé érteni, milyen alapon.
Elveszett eszmények
- Bretter Zoltán
Tudtuk, nem tudtuk, az elmúlt több mint kétszáz évben a következő gondolat szabta meg életünket: „A felvilágosodás az ember kilábalása maga okozta kiskorúságából. Kiskorúság az arra való képtelenség, hogy valaki mások vezetése nélkül gondolkodjék. Magunk okozta ez a kiskorúság, ha oka nem értelmünk fogyatékosságában, hanem az abbeli elhatározás és bátorság hiányában van, hogy mások vezetése nélkül éljünk vele. Sapere aude! Merj a magad értelmére támaszkodni! – ez tehát a felvilágosodás jelmondata.” (Immanuel Kant: Válasz a kérdésre: mi a felvilágosodás?)
Nem lehetetlen lekerülni az amerikai szankciós listáról, de bajos lesz a Rogán elleni szankció visszavonatása
Jeszenszky Géza: „Ez nem csak Rogánnak szól, hanem a magyar kormánynak és annak vezetőjénekl”
Hatvan, hetven, nyolcvan, száz puszta
Az autoriter rendszerek kiépülésének egyik legbiztosabb jele, hogy a vezető mellől lassan eltűnnek az egykori harcostársak. Ez általában az autoriter vezető hatalmának megszilárdulásával és korlátlanságának növekedésével egy időben történik. Helyüket a klán tagjai veszik át.