Jucifer a Dürer Kertben

  • 2013. október 10.

Snoblesse

Gonosz műfajokat vegyítenek: az elvetemült duó ismét nálunk.
false

A kéttagú, georgiai Jucifer kivételesen elvetemült zenekar. Idén húsz éve húzzák a teljesen unortodox gitár/ének-dob felállásban, ahol az előbbi posztot ráadásul egy Amber Valentine nevű hölgy tölti be. A Magyarországon már kétszer fellépett, igen gonosz, mindenféle obskúrus underground műfajokat – doom, sludge, black metal és hasonló szépségek – vegyítő duó a jubileumot egy oroszországi utazást megörökítő lemezzel (За Волгой для нас земли нет, vagyis Beyond the Volga There Is No Land), illetve ezzel a turnéval ünnepli meg. Előttük három magyar zenekar melegít: az elvetemült, zajos instrumentális pusztítást Super 8/16 filmek vetítésével feldobó Pozvakowski (interjú itt), a világutazó grindcore-kommandó Human Error, és az Igor.

Figyelmébe ajánljuk

Valóra vált forgatókönyv

1984-ben került a mozikba Rob Reiner első filmje, A turné (This Is Spinal Tap). Az áldokumentumfilm egyik főszereplője maga a rendező volt, aki az éppen amerikai turnén levő fiktív brit hard rock zenekar, a Spinal Tap történetét próbálta kibogozni.

Nézőpont

A filozófus-író (Denis Podaly­dès) tüdeje és mája közt apró kis foltot mutat ki az MRI-vizsgálat, de biztosítják afelől, hogy (egyelőre!) nem veszélyes a dolog.

Amikor győznek a hippik

  • - turcsányi -

Blaze Foley-nak volt egy kabátja. Ha egészen pontosak akarunk lenni, ez az egy kabátja volt neki – ez sem túl jó bőrben. Az ujját például vastag ezüstszínű ragasztószalaggal kellett megerősíteni, jól körbetekerni, mindkettőt – hogy le ne essenek.

Hibamátrix

  • Dékei Krisztina

Szűcs művészete a klasszikus, realista festészeti hagyományokon alapul, de távol áll a „valóságtól”.

Ozmózisok

Nádas Péter e hosszú, több mint négyszáz oldalas memoárját Mészöly Miklós, Polcz Alaine és Esterházy Péter köré fűzi föl. Könyvének témája négyük viszonya, vonzásaik és választásaik, személyiségük szerkezetének összeillő és egymáshoz nem illeszkedő elemei. És a háttérben természetesen ott van a korszak, a lassú hetvenes–nyolcvanas évek a kádári provinciában.

Mozaikkockák

A hazai neoavantgárd egyik meghatározó alakjaként Erdély Miklós (1928–1986) a sok műfajban alkotó, polihisztor művészek közé tartozott.

Abúzus, család

  • Balogh Magdolna

Egyéni hangú, markáns képviselője Ivana Dobrakovová a szlovák kritika által expat-prózaként emlegetett prózai iránynak. Ezzel az angol „expatriate”, azaz tartósan vagy ideiglenesen külföldön élő szóból eredő kifejezéssel azokra a művekre utalnak, amelyek a rendszerváltozás adta lehetőségekkel élve külföldön szerencsét próbáló fiatalok problémáiról beszélnek.