Krúdy Gyula éjszakái

  • 2013. július 1.

Snoblesse

Éjszaka is úr volt, és nappal is: felolvasószínház a nagy éjszakázóról.
false

„A maga bohém módján nagy gazember lehetett, akár a pénzről, akár a nőkről volt szó. A pénz utáni hajszát meg is örökítette, én meg eljátszom. Próbálkozott Nagy Endrénél, a kabaré atyjánál, aki olykor adott, olykor elhajtotta – nálunk éppen elhajtja. Krúdytól – mint írja – nem volt érdemes kérni, mert reggelig kellett vele kocsmázni, és az iszonyat fárasztó.” Szép Ernő viselt dolgairól Szacsvay László színművész adott eligazítást nekünk (a teljes interjú itt), s mint az e sorokból is kitűnik, bizony fel kellett a gatyáját kötnie annak, aki Krúdytól szeretett volna pénzt kölcsönkérni. Irodalomtörténetileg bizonyított tény, hogy Krúdy nagy éjszakázó volt, s nemcsak mint szépíró, hanem mint éjszakázó is köröket vert a kortársakra. A Krúdy Gyula éjszakái című felolvasószínházi előadás a tabáni kiskocsmákban iszogató Krúdyt, a nőket egyetlen pillantásával meghódító Krúdyt, a hajnalig mulató Krúdyt mutatja be sok zenével és Rezes Judit, Ötvös András és Rajkai Zoltán közreműködésével.

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.