Műcsarnok: Mi a magyar?

  • 2012. július 27.

Snoblesse

A nemzeti önazonosság a kortárs képzőművészetben.


De tényleg, mi a magyar? Az a magyar, aki utolsónak lép be a forgóajtón, de elsőként lép ki onnan? Vagy az a magyar, akit George Cukor képzelt maga elé, amikor irodája falára kiíratta a híres „nem elég magyarnak lenni, tehetségesnek is kell lenni” bonmot-t?  Alighanem komolyabb és művészileg megalapozottabb válaszokra lehet számítani a Műcsarnok új kiállításán, már csak azért is, mert Gulyás Gábor kurátorként a diskurzus lefolytatása céljából nem kevesebb mint félszáz kortárs művésztől választott alkotást, a legkülönfélébb műfajokból. Többek között Bukta Imre, Csáki László, Csontó Lajos, Dezső Tamás, drMáriás, El-Hassan Róza,
feLugossy László, Fehér László, Gerhes Gábor, Keserü Ilona, Kicsiny Balázs, Koronczi Endre és Szirtes János „mi-a-magyarkodik" az október 14-ig nyitva tartó kiállításon.

Figyelmébe ajánljuk

A bűn nyomora és a nyomor bűne Vadkeleten

Hogy milyen nyomor vezethet el a bűnhöz, amelyben csak némi élelmet vagy egy fél minimálbért sikerül zsákmányolni? Kik az áldozatok és miért hallgatnak? A leszakadó kistérségek sajnos kiváló terepet jelentenek, hogy egy pillantást vessünk a kétségbeejtő helyzetre.

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.