Nagyon finn

  • 2016. január 11.

Snoblesse

Finn művek finn karmesterrel és a Budapesti Fesztiválzenekarral.

És hogy melyik is ez a két finn mű? Már mondjuk is, senki kíváncsiságát nem szeretnénk tovább csigázni…

false

Szóval, egy igazán sárga koncert elé nézünk a Müpába látogató és ott rögtön három koncertet is vezénylő finn karmester, Jukka-Pekka Saraste jóvoltából. Igen, jól olvasták: sárgát! De nem, nem Saraste úr fellépőruhája a sárga, és még csak nem is a Budapesti Fesztiválzenekar dresszkódja vett ilyen drasztikus fordulatot, csupán arról van szó, hogy a finnek imádott zeneszerzője, Jean Sibelius nem csak hallotta, de látta is a zenét, és az ő szemében az A-dúr kék, a C-dúr piros, az F-dúr zöld, a D-dúr pedig sárga színben pompázott. A Budapesti Fesztiválzenekar tehát Sibelius nagyon sárga és nem kevésbé optimista D-dúr szimfóniáját adja elő Saraste úr vezényletével, ám ez még nem minden, mert a finn karmester egy másik hazai darabbal, Magnus Lindberg nagyon mai Feriájával is készül. A finn hullámot Dvořák erőteljes a-moll hegedűversenye töri meg finoman Christian Tetzlaff előadásában.

Részletes program:

Magnus Lindberg: Feria
Antonín Dvořák: a-moll hegedűverseny, Op. 53
Jean Sibelius: 2. (D-dúr) szimfónia, Op. 43

Figyelmébe ajánljuk

A kis pénzrablás

  • - ts -

Gyakorlatilag másodpercre ugyanakkor járunk Németország történelmében, mint a Good bye, Lenin! hősei. Az ország még két részben van, de a fal már ledőlt, a tegnap még oly zord határőrök már csak az üstöküket vakargatják, s nézik, hogyan suhannak el a Barkasok.

Papírpapság

Tradíció és haladás – a művészetektől a politikáig évszázadok óta ez a kettő harcol egymással, miközben a békésebb időszakokban jinként és jangként egészíthetik ki a másikat.

Becsap

  • Kiss Annamária

Irtó hangosan, ajtócsapkodással és kiabálással kezdődik a Budaörsi Latinovits Színházban tíz éve színpadra állított, most pedig a Vígszínházra hangszerelt Liliomfi-előadás. Ifj. Vidnyánszky Attila rendezte, és Szigligeti Ede nyomán Vecsei H. Miklós írta a szövegkönyvet és a dalszövegeket.

Keserédes felelősség

A szülővé váló női művészek munkásságába rendszerint valamilyen módon beépül az anyaság témája. Ezt a műkritikusok és a kollégák rendszerint egyfajta kitérőnek tekintik, ami után a művész visszatérhet az „igazi” művészethez.

Egy tipikus NER-karrier

Magyar Péter fent említett sajtótájékoztatója után egy eddig viszonylag ismeretlen informatikai vállalkozó, Vertán György is a reflektorfénybe került, mivel Magyar azt állította, hogy volt felesége, Varga Judit, illetve volt barátnője, Vogel Evelin Vertántól kap „apanázst”, az egyik átutalással, a másik készpénzben. Mindez azért zajlik így, mert az üzletember Kubatov Gábor barátja.

A kezükben robbanhat föl

Egészen elképesztő, mi zajlik itt vasárnap délután óta, amikor Magyar Péter rendkívüli sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a Fidesz manipulált, részben mesterséges intelligencia segítségével előállított hangfelvételekkel lejáratókampányt indít ellene.

„Sorok kígyóznak”

A színházi rendezés mellett foglalkozik képzőművészettel, irodalommal, filmkészítéssel. A kijivi alkotó egészen 2013-ig sokszor dolgozott magyarországi színházakban rendezőként és – főképp Vidnyánszky Attila rendezéseiben – díszlettervezőként. Aztán visszatért hazájába, a háború kitörése is ott érte. Az ukrajnai színházi állapotokról kérdeztük.

Mindent a 25-re

Az Orbán-kormány továbbra is töretlen lelkesedéssel várja az új amerikai kormányzat hivatalba lépését. Pedig ez nemigen fogja segíteni a 2025-ös magyar költségvetés kulcsfontosságú sarokszámainak teljesülését.