Ónodi Eszter esete Shakespeare-rel

  • 2014. június 19.

Snoblesse

Shakespeare-szonettek és -dalok Balatonfüreden.
false

Shakespeare szonettjei számos alkotónak szolgáltattak már ihletet, köztük nem egy hazai művésznek. Az vagy nekem, mint testnek a kenyér – írta Shakespeare, Az vagy nekem, mint seggnek a tenyér – írta Petri György. De nemcsak az irodalom tette magáévá Shakespeare szép sorait, hanem a kortárs zene is. Márkos Albert csellista/zeneszerző és társai, MC Sena, G. Szabó Hunor és Gryllus Samu 2006-ban hozták létre a W.H. névre hallgató formációt, és nem is késlekedtek kortárs zenei alapokra helyezni a több mint 400 éves szonetteket. Ez történik ezen az estén is a balatonfüredi Kisfaludy Galériában: szonettek szólalnak meg a jazz, a hiphop, a spoken word és a kortárs improvizatív zene eszközeivel. Alighanem W. S. boldogan forog a sírjában. Feltéve, ha ő írta a szonetteket. Ám ha mégsem, szerzői jogi problémáktól akkor sem kell tartani. Közreműködik Ónodi Eszter.

Figyelmébe ajánljuk

Hajléktalanság – akár két lépésben

Betegség, baleset, alkohol- és drogproblémák, megromlott házasság, bedőlt vállalkozás, uzsorakölcsön, élősködő hozzátartozók – néhány ok, amik könnyen pénztelenséghez vezethetnek, ahonnan pedig sok esetben már csak egy lépés az utcára kerülni. Minderről a Vöröskereszt hajléktalanokat gondozó miskolci intézményének lakói meséltek. 

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.