Paul Bowles moziba megy

  • 2013. november 21.

Snoblesse

Kultfilm a kultszerzőről a kultfesztiválon.
false

Paul Bowles nemcsak hozzájárulását adta, hogy szépíróként elkövetett főművét, az 1949-ben megjelent Sheltering Sky-t Bernardo Bertolucci filmre vigye, de saját maga is szerepet vállalt az Oltalmazó égben – Paul Bowlest, a Tangier-ba szakadt amerikai írót alakítja, akinek egy monológ is jut a saját könyvéből. Bowles klasszikus elsüllyedt szerző, akit Bertolucci filmje hozott a felszínre a sivatagi homokbuckák közül, de hiába a film, kultusza nem mondható jelentősnek kis hazánkban. Sok újat mondhat tehát Daniel Young dokumentumfilmje, mely – hogy a beharangozót idézzük – Paul lenyűgöző és komplex személyiségét, furcsa és önpusztító házasságát Jane Bowles írónővel, és természetesen lakhelyét, a varázslatos, kulturálisan és szexuálisan is sokszínű Tangiert járja körül. S ha már ilyen jól körüljárja, meg is szólítja mind az írót, mind egy csomó más hírességet: Gore Vidal, Bernardo Bertolucci, John Waters és William Burroughs és Francis Bacon is megszólal a Negyed6Negyed7 fesztivál keretében látható dokuban.

Figyelmébe ajánljuk

Hajléktalanság – akár két lépésben

Betegség, baleset, alkohol- és drogproblémák, megromlott házasság, bedőlt vállalkozás, uzsorakölcsön, élősködő hozzátartozók – néhány ok, amik könnyen pénztelenséghez vezethetnek, ahonnan pedig sok esetben már csak egy lépés az utcára kerülni. Minderről a Vöröskereszt hajléktalanokat gondozó miskolci intézményének lakói meséltek. 

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.