Preparáció és szentimentalizmus: kortárs kritika

  • 2014. október 16.

Snoblesse

Nekrofil esztétika és poszthumán költészet: két kiváló költő boncol. Vagy őket boncolják.

Nemes Z. Márió és Krusovszky Dénes is több vasat tart a tűzben. Előbbi ugyanolyan otthonosan mozog az akadémikus filozófia világában, mint a legvadabb trashfilmek mocsarában. Ez pedig nemcsak a költészetén látszik meg, hanem a kritikáin is. Krusovszkyt szintén költőként könyveltük el, aztán mire kettőt lapoztunk, már kiadott egy halom gyerekverset, egy novelláskönyvet és egy kritikakötetet. Közben pedig a Narancsba ír rádiókritikákat minden második héten.

false

Nemes Z. Márió A preparáció jegyében és Krusovszky Dénes Kíméletlen szentimentalizmus című könyveit Seregi Tamás, az ELTE esztétika tanszékének oktatója, és Urfi Péter, a Narancs szerkesztője segít bemutatni.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.