Queen Live in Budapest '86

  • 2013. január 3.

Snoblesse

Digitálisan felújított koncertfelvételek az Urániában.


1986-ban a Queen benézett a vasfüggöny mögé, és olyannyira megtetszett neki, amit látott, hogy Freddie Mercury a Parlament épületéről is megkérdezte, eladó-e és van-e elég hely a szolgálóknak. Hogy ki és mennyire eladó a Parlamentben, az csak néhány év elteltével derült ki igazán, de ez nem tartozik szorosan a tárgyhoz, mint ahogy az sem, hogy Freddy után egy évvel már Arnold (Schwarzenegger) is Budapest utcáin bomlasztotta a rendszert a Vörös zsaru forgatásán. Az viszont nagyon is a tárgyhoz tartozik, hogy a Tavaszi szél vizet áraszt is elhangzott Freddy Mercury szájából a budapesti koncerten, amibe a legvidámabb barakk falai egy emberként remegtek bele. Ez persze képzavar, azaz olyasvalami, ami a koncertről készült egész estés mozifilm (rendezte Zsombolyai János, operatőr Ragályi Elemér) frissen felújított, digitálisan tisztába tett változatában nem fordulhat elő. A digitálisan felújított HD Queen-mozit a Rolling Stones Some Girls című 1978-as texasi koncertjének felvétele követi majd az Uránia koncertfilmsorozatában.

Figyelmébe ajánljuk

Hajléktalanság – akár két lépésben

Betegség, baleset, alkohol- és drogproblémák, megromlott házasság, bedőlt vállalkozás, uzsorakölcsön, élősködő hozzátartozók – néhány ok, amik könnyen pénztelenséghez vezethetnek, ahonnan pedig sok esetben már csak egy lépés az utcára kerülni. Minderről a Vöröskereszt hajléktalanokat gondozó miskolci intézményének lakói meséltek. 

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.