Regénybe zárt történelem

  • 2012. november 12.

Snoblesse

Pest megér egy estet, hát még ha Kosztolányi, Márai és Móricz segítik a tájékozódást.


Hogy milyen volt Budapest a múlt század húszas és harminca éveiben? Például olyan, hogy kis szerencsével könnyen összefuthatott az ember Kosztolányi Dezsővel, Móricz Zsigmonddal vagy éppenséggel Márai Sándorral. Ha efféle összefutásokra manapság nincs is mód (óvakodjunk attól, aki mást állít), az általuk megörökített Budapesttel bárki bármikor összefuthat, csak fel kell lapozni Kosztolányi, Móricz és Márai munkásságának idevágó fejezeteit. Az ő Budapestjükön ezen a múzeumi délutánon két szakavatott guide – Fábri Anna és László Ferenc – kalauzol keresztül. A Regénybe zárt történelem című sorozat mai előadásának témája: Pest és Buda a 1920-as, 1930-as években, ahogy azt az emlegetett szerzők látták és regényeikben meg is örökítették. (Kosztolányi például odáig ment a megörökítésben, hogy az Édes Annában saját Tábor utcai lakhelyét is szerepeltette.)

Figyelmébe ajánljuk

Hajléktalanság – akár két lépésben

Betegség, baleset, alkohol- és drogproblémák, megromlott házasság, bedőlt vállalkozás, uzsorakölcsön, élősködő hozzátartozók – néhány ok, amik könnyen pénztelenséghez vezethetnek, ahonnan pedig sok esetben már csak egy lépés az utcára kerülni. Minderről a Vöröskereszt hajléktalanokat gondozó miskolci intézményének lakói meséltek. 

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.