Shilpa Ray a Gozsdu Manóban

  • 2015. november 17.

Snoblesse

Szokatlan életút, formabontó hangzás.

Kevés érdekesebb élettörténet van – színes egyéniségekben egyébként is bővelkedő – a New York-i underground rock színtéren, mint Shilpa Ray-jé. A kissé konzervatív hindu bevándorlócsaládban született Shilpát gyerekkorában még a „nyugati” zenék hallgatásától is eltiltották, és hosszas könyörgés után tanulhatott zenélni – de csak harmóniumon (miközben az utcán megdobálták, mert irakinak nézték).

false

Ezek után törvényszerű, hogy a kamasz Shilpa egyenesen a Cramps- és Stooges-féle garázs/protopunknál kötött ki, és amint tehette, New Yorkba szökött, hogy saját zenekart alapítson: ez volt a Beat Rhe Devil nevű zajos punkegyüttes, amit hamar felváltott a „Her Happy Hookers”. A feltűnést keltő együttesnév és a Nick Cave-es, Iggy Pop-os nyers rock and roll megtette a hatását, és Shilpa Ray-t hamar a legígéretesebb feltörekvő előadók között jegyezték. Ray-re mindig is jellemző volt az elkötelezett politikai kiállás, a feminizmus határozott képviselete, de leginkább a határokat nem ismerő kreativitás. Shilpa Ray-koncertre sikk lett járni, és hamarosan Patti Smithszel és Lenny Kaye-jel (Smith gitárosával) játszott együtt, majd a Happy Hookers feloszlása után tényleg a nagy példakép közelébe került: Nick Cave vokalistája és előzenekara lett annak 2011-es, majd 2013-as turnéján. Mi több, tavalyelőtt Cave és Warren Ellis kíséretében felénekelte Brecht és Weil híres Pirate Jennyjét Johnny Depp kalózos válogatáslemezére, a Son of Rouge Galleryre.

Shilpa Ray friss albuma (Last Year’s Savage – lásd például ezt a recenziót) 2015 közepén jelent meg, és nem okoz csalódást: harmóniummal megtámogatott nyers és energikus rock and roll, letaglózó bluesos balladák, dühös és okos szövegek, és persze Shilpa Ray fantasztikus színpadi jelenléte.

Előzenekarként pedig egy szlovén posztpunk-rrriot girl trió, a Ludovik Material lép fel.

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.