Titkos írás – állambiztonsági szolgálat és irodalmi élet

  • 2012. november 1.

Snoblesse

Szőnyei Tamás több mint kétezer oldalon feltérképezte a Kádár-kori magyar irodalom és az állambiztonsági szolgálat összefonódásait. A Titkos írás című könyvről a szerző Reményi József Tamással beszélget.


Így írtunk mi: „A Titkos írás bizonyos fokig amolyan alternatív irodalomtörténet; Weöres híres, ugyancsak alternatív irodalomhistóriájának címét kiforgatva nem Három veréb, hat szemmel, hanem az ezerszemű tégla, a besúgók (és besúgottak, illetve a besúgást fogadók) méretes hadának szemszögéből.” Kritikusunk (a teljes szöveg itt) rendkívüli jelentőségű munkának titulálta Szőnyei Tamás roppant terjedelmű művét: a szerző (lapunk állandó munkatársa) miután Nyilván tartottak című könyvében áttekintette a magyar rock és a kommunista titkosszolgálat összefonódásait, ezúttal a magyar irodalom és az állambiztonsági szolgálat viszonyával foglalkozik két kötetben, több mint kétezer oldalon át. Szőnyei ügynöki jelentésekben gazdag, monumentális szakmunkájáról Reményi József Tamással beszélget a Krisztina körúti Márai Sándor Könyvtárban.

(A Magyar Narancs több részletet is közölt a könyvből, többek között Csurka Istvánról, illetve Weöresről, Pilinszkyről és Petriről.)

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.