A való világban túlféltjük, az online térben magukra hagyjuk a gyerekeinket

Sorköz

Jonathan Haidt új könyve szerint a pokolba vezető út okostelefonnal van kikövezve, a Z generáció mentális rosszulléte pedig nem misztikus sorscsapás, hanem a digitális világ szabályozatlansága és a valóság túlszabályozása okozza.

Mi az a grafikon, amely meredekebb és aggasztóbb képet fest, mint a magyarországi inflációs adatok? Jonathan Haidt új könyvében nem egy ilyet látunk, de ha választani kell: 2010 óta 91 százalékkal nőtt a fiatal kamasz fiúk, 167 százalékkal a lányok körében elkövetett öngyilkosságok száma. Hogy minek tulajdoníthatók a sokkoló adatok, arról mindenkinek van pár tippje. Szinte közhelynek számít, hogy a fiatalok mentális egészsége sosem mutatott ilyen rossz képet, mint az elmúlt években. A népszerű amerikai szociálpszichológus A szorongó nemzedék című könyvében azonban több mint négyszáz oldalt szán erre a közhelyre, és nem kevesebbet állít, mint amit a károgó anyukák szoktak hajtogatni: hogy mindez a hülye okostelefonok miatt van.

Amikor még veszélyesen éltünk

Ha valaki a hatvanas években nőtt fel, nosztalgikusan emlegetheti, milyen volt felügyelet nélkül játszani az üres telkeken, a tűzfalak árnyékában, és aki a hetvenes-nyolcvanas években cseperedett, ugyanerről számolhat be: a boltokban kevesebb játék volt, de órákig is lehetett szórakozni néhány kaviccsal vagy krétával. Még az én gyerekkoromban, a kilencvenes és kétezres években sem számított szülői hanyagságnak, ha sötétedés után értünk haza és felügyelet nélkül csatangoltunk az utcán. Az unalom sem tűnt unalmasnak – különben is: mindig feltaláltuk magunkat.

Aztán történt valami. Jonathan Haidt nem csupán az okostelefonokat okolja azért, hogy a mai gyerekek sokkal kevésbé érzik biztonságban magukat a világban, és nehezebben küzdenek meg mindennapi szorongásaikkal. Meglátása szerint két ellentétes jelenséggel nézünk szembe:

  • az egyik a felügyelet hiánya a digitális világban – vagyis az, hogy a gyerekeink szinte korlátlanul hozzáférnek az okoseszközökhöz és a közösségi médiához;
  • a másik pedig a túlféltés a valós, fizikai világban – az a törekvés, hogy minden lehetséges veszélytől megóvjuk őket.

„[Egy amerikai kutatás szerint] a szülők úgy vélik, hogy a tíz év alatti gyerekeknek nem szabad felügyelet nélkül játszaniuk a saját kertjükben. Úgy gondolják, hogy tizenkét év alatti gyerek nem maradhat egy órán át egyedül a saját otthonában. Szerintük tizennégy év alatti gyereknek nem szabad felügyelet nélkül közparkba mennie. És a válaszadók között ott találjuk ugyanazokat az X generációs és boomer szülőket, akik vidáman és hálás szívvel emlékeznek vissza, amikor egy sokkal veszélyesebb korban 6, 7 vagy 8 évesen elengedték őket otthonról” – írja Haidt. 

Ez a kettősség szerinte azt eredményezi, hogy

a fiatal generáció tagjai egyszerre szenvednek a függőséghez hasonló viselkedésformáktól, miközben a mindennapi élet természetes kihívásai és kudarcai sokkal inkább megviselik őket.

 
Jonathan Haidt: A szorongó nemzedék

A scrollozás nem játék

Pedig a kötetlen, szabad játék – amely mostanra háttérbe szorult – rendkívül fontos lenne az egyéni fejlődéshez, és a szabadság és önállóság iskolája lehetne. A játék során a hibák nem költségesek, és miközben rengeteget tanul belőle a gyerek önmagáról és társairól, megtanul másokra hangolódni, kockázatot vállalni, felfedezni. A játékkal töltött időt a 2010-es évektől egyre inkább felváltotta a scrollozás, amely állandó visszacsatolás-kereséssel, megrázó tartalmakkal és a lájkokban kimért önbizalommal jár.

Nem mindegy, hogy a lányok a nagymama sminkkészletén keresztül fedezik fel a nőiességet, vagy Instagram-modellek filterezett arcain keresztül. És az sem, hogy a fiúk inkább a videojátékokhoz menekülnek, ha a valós világban túl nehéz elismerést gyűjteniük maguknak. Az elmúlt hetekben éppen azért okozott szenzációt Kamaszok című brit minisorozat, mert megmutatta:

saját buborékjukban olyan mértékben torzulhat a fiatalok valóságérzékelése, amiről a felnőtteknek sejtésük sincs. És ez gyakran tragédiákhoz vezet.

Jonathan Haidt, aki a New York-i Egyetem professzoraként, bestsellerszerzőként gyakran beszél minderről a tévében és podcastokban, úgy véli, az okostelefonokkal nem olyan eszközt adtunk a gyerekek kezébe, amely a biztonságukat szolgálja. Hiába adja meg a biztonság érzetét a szülőnek, hogy bármikor felhívhatja az gyerekét, a negatív következmények sokkal súlyosabbak. De ahogy a hatvanas években előírták a gyerekülések használatát, a nyolcvanas években pedig betiltották a cigarettavásárlást a kiskorúaknak, Haidt szerint most is az ő biztonságukra kell törekednünk azzal, hogy megvédjük őket az okostelefonok káros hatásaitól.

A szerző kifejezetten szigorú, amikor gyakorlati javaslatait részletezi. Azt javasolja, hogy a középiskola előtt csak „butatelefont” kapjon a gyerek, tizenhat éves koráig pedig ne is regisztráljon a közösségi oldalakra. Egy követ fúj a magyar kormánnyal abban, hogy zárható szekrényekbe zárná a telefonokat tanítási időben, viszont arra biztat mindenkit, hogy hagyja szabadon játszani a gyerekeket – így adva vissza nekik az online térben korlátos szabadságot.

  

Nem a világ lett hirtelen rémisztőbb

Azoknak a kétkedőknek pedig, akik azt hiszik, hogy a mai fiataloknak egész egyszerűen több okuk van a szorongásra és a depresszióra, mint az előző generációknak – gondoljunk csak a klímaválságra, a növekvő társadalmi egyenlőtlenségekre, a háborús konfliktusokra vagy a politikai megosztottságra –, Haidt meggyőzően érvel: mindez önmagában nem elég magyarázat. Az előző emberöltők alatt is voltak háborúk, omlottak össze világrendek, ám ezek a kollektív traumák gyakran nemhogy rontották, inkább erősítették a közösségi összetartozás és a céltudatosság érzését.

Egy, a millenniumi, más néven Y-generáció (az 1980-as évek eleje és az 1990-es évek közepe között születettek) körében végzett brit kutatás ellenben egyenes kapcsolatot mutatott a depresszió gyakorisága és a közösségi médiában töltött órák száma között – különösen a lányoknál. Azok, akik napi öt óránál többet görgetik a hírfolyamot, háromszor nagyobb eséllyel lesznek depressziósak, mint azok, akik egyáltalán nem használják ezeket a felületeket. Minél többet posztolnak, annál rosszabbul érzik magukat. 

Az okostelefonok valójában blokkolják az élményeket. Haidt szerint egy csomó valódi, gazdagító tevékenység eltűnt az életünkből azzal, hogy hosszú órákon át a képernyőkhöz ragadunk, lájkok után kajtatunk, és távoli, üresfejű influenszereket követünk. A mély barátságokat csetelésre cseréltük, a közösségi média pedig csak arra jó, hogy folyamatosan másokhoz hasonlítgassuk magunkat.

A könyv bizonyos szempontból tényleg egy hosszú oldalakon át tartó, adatokkal meggyőzően alátámasztott károgás, maradi sóhajtozás a technikai vívmányok ellen. 

De azzal nehéz vitatkozni, hogy a fiataloknak kontroll nélkül kiosztott okostelefon – s ami mindezzel együtt jár: a pornográfia, az online bullying és a kéretlen tartalmak együttese – felér egy emberkísérlettel.

Ami most van, kicsit olyan, mintha a gyerekeinket hagynánk, hogy kilőjék őket a Marsra.

„Az emberiség a Földön fejlődött ki. A gyerekkor evolúcióját a fizikai játék és a felfedezés formálta. A gyerekek akkor virulnak ki, ha valós közösségekhez tartoznak, nem pedig testetlen virtuális hálózatokhoz. A felnövés a virtuális világban szorongáshoz, anómiához és magányhoz vezet. A gyerekkor Nagy Áthuzalozása, játékalapúról telefonalapúra, katasztrofális kudarcnak bizonyult. Ideje véget vetni a kísérletnek” – írja Haidt a zárszóban.

És hát tegye a szívére a kezét, aki nem vallotta még be magának: örül, hogy nem most kell felnőnie. A kamaszkor önmagában is kemény dió volt – és a fenének sem hiányzott volna egy kis kütyü a zsebünkbe, amely néha megüzeni, hogy hatalmas lúzer vagy.

Fordította: Papolczy Péter. Corvina Kiadó, 2025, 432 oldal, 7490 Ft

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.