Miközben egyes folyóiratok a túélésért küzdenek, Bayer Zsolt hárommilliót kapott az NKA-tól

  • BM
  • 2020. október 15.

Sorköz

Lesz miből megírnia a következő esszékötetét.

„Alkotói támogatás esszékötet megírására” – e célból 3 millió forinttal támogatja a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) Bayer Zsoltot. Mindez a testület honlapján, az összművészeti kollégium döntéseinél látható.

Az Összművészeti Programok Kollégiuma a kormánypárti publicista mellett többek között az Örökség Kulturpolitikai Intézet Nonprofit Kft. 50 000 000 forintos támogatásáról is döntött. A kollégium még szeptemberben bírálta el a pályázatokat, a döntések jóváhagyása kedden, nyilvánosságra hozatala csütörtökön történt meg.

A támogatással kapcsolatban érdemes felidézni, hogy míg az NKA Bayer Zsoltnak ad pénzt (amire korábban is volt példa), addig egyes irodalmi folyóiratok, mint az Új Forrás, az Apokrif, a litera.hu vagy a prae.hu a túlélésért küzdenek. Mint ismeretes Orbán János Dénes miniszteri kinevezettként két éve beült az alap szépirodalmi kollégiumába, Demeter Szilárd, a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója pedig az NKA bizottságába. A témáról a Magyar Narancs a közelmúltban írt mélyrehatóan.

Semmibe vették a munkánkat - irodalmi folyóiratok elapadó forrásai

A Nemzeti Kulturális Alap (NKA) idei folyóirat-támogatási döntései olyan orgánumokat sodortak bajba, mint az Új Forrás, az Apokrif, a litera.hu vagy épp a prae.hu. Ez talán nem független attól sem, hogy az államilag előretolt erőirodalom felől Orbán János Dénes miniszteri kinevezettként két éve beült a kultúra­finanszírozó szerv szépirodalmi kollégiumába, Demeter Szilárd pedig áprilisban az NKA bizottságába.

Figyelmébe ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.