Bódis Kriszta író, a Van Helyed Alapítvány vezetője közösségi oldalán jelentette be, hogy az ózdi, hátrányos helyzetű gyerekek oktatásával, felzárkóztatásával és integrációjával foglalkozó alapítvány irodalmi műhelyének tagjai behetnek részt Amanda Gorman verseskötetének magyar fordításában.
A kötet az Open Books gondozásában ősszel jelenik majd meg.
"Az Open Books Amanda Gorman verseinek magyar fordítását a Van Helyed Alapítvány irodalmi műhelyének hátrányos helyzetű, roma fiataljaival készíti el. Ezzel felhívjuk a figyelmet arra, hogy a társadalmi szolidaritás, a boldogulás eléréséhez szükséges egyenlő esélyek megteremtése Magyarországon is közös felelősségünk, amelyben a művészetnek jelentős szerepe van. Ezért a célért működik együtt az Open Books és a Van Helyed" - írja Bódis.
A Gorman projektben ózdi, hátrányos helyzetű, roma növendékek, Bódis Kriszta, a VH modell alapító működtetője és műfordító mentorok közösen vesznek részt.
A Van Helyed Alapítvány a marginális csoportok emancipációjához használja az alkotást, Bódis alkotásközpontú módszerének lényege egy művészeti szemléletváltásból következik: az alkotás joga általános emberi jog, amelynek lehetőségét mindenki számára biztosítani kell. Az alkotás olyan tevékenység, amely erősíti az autonómia élményét, értéket teremt, egyúttal a kirekesztett társadalmi csoportok, valamint a különböző identitások emancipációját szolgálja.
Ebben a nehéz időben van egy nagyszerű hírem! Magyarul is megjelenik Amanda Gorman verseskötete Az Open Books...
Posted by Kriszta Bódis on Thursday, March 25, 2021
Hozzáteszik, hogy az alapítvány munkájának lényege a Van Helyed Rendszer kiépítése, amely a hátrányos helyzetű többségében roma gyerekeknek kényszerpálya helyett életpályát biztosít.
"Mindezt egy rendszerszintű modellben, ahol a patronáltak a magzati kortól a felsőoktatásba vagy a munkaerő–piacra való belépésig egymásra épített szolgáltatásokhoz férnek hozzá, annak érdekében, hogy megszakíthassuk a nyomor és szegregáció újratermelődésének ördögi körét. Ebben a hosszú folyamatban, a Van Helyed Rendszer intézményeiben a patronáltak állandó, személyre szabott és közösségi szolgáltatásokat kapnak. Az egymásra épülő projektekben - a Gorman projekthez hasonlóan - az alkotás a képessé tétel (empowerment) eszköze" - írja Bódis.