Irodalmi pályázatot írtak ki Csalog Zsolt emlékére, szegény sorsú emberekről várnak portrét

  • narancs.hu
  • 2022. augusztus 22.

Sorköz

A pályázatban „megtaposott sorsú” emberekről várnak kisprózai műveket. 

25 éve, 1997. július 18-án halt meg Csalog Zsolt író, szociológus, szociográfus, emlékére a Világháló-Irodalom Alapítvány a Vera és Donald Blinken Nyílt Társadalom Archívummal együttműködésben DOKU 22 címmel meghívásos és nyílt pályázatot hirdet a Literán.

A pályázatban részt vevőktől olyan kisprózai, 3-5 ezer karakteres műveket várnak, amelyek a mai magyar társadalom egy-egy nehéz sorsú alakjának, Csalog szavaival „megtaposott sorsú” embernek dokumentum-értékű portréját rajzolják meg. 

A pályamű műfaja lehet portré vagy portrénovella is, és irodalmi előélettől függetlenül bárki beküldhet művet. A pályázat beküldésének határideje 2022. szeptember 28. éjfél, beküldeni a következő emailcímre kell DOKU '22 tárggyal: litera2006 [at] gmail [dot] com. A pályázat meghívásos részében felkért írók vesznek részt. 

A beérkezett anyagot a Litera szerkesztőinek előzsűrizése után felkért szakmai zsűri bírálja el, az eredményhirdetés és díjátadás tervezett időpontja október 14.

Csalog Zsolt a 60-as évektől folytatott néprajzi kutatásokat, a 70-es évektől a cigánykutatásban is részt vett, interjúzott, anyagot gyűjtött, cikkeket és könyveket írt, portréfilmeket készített a Fekete Doboznak, legfőbb műfaja a portré volt, ezért várnak az irodalmi pályázaton is portré műfajú írásokat. Csalognak jelent meg cigányportré-, munkásportré-kötete, írt káder- és ’56-os portrékat (a Doku 56 című kötete után kapta a pályázat is a nevét), megrajzolta portréját a Gulágot megjárt Mikluszkó Lajosnak és a Zsil-völgyi bányászsztrájkban részt vevő Hosszú Istvánnak is. 

A Litera hozzáteszi, hogy a magyar társadalom mélyrétegeinek megmutatására ma csak szórványosan vállalkoznak írók, a kutatók által feltárt valóságot pedig kevéssé ismeri a közvélemény, jobbára egyetlen nagy masszaként tekint rá, távoliként és idegenként kezeli, lenézi. A Litera és az OSA pályázata az ő életükkel és sorsukkal szeretné – az irodalmat segítségül hívva – megismertetni az olvasót.

DOKU '22 pályázat a 2022. október 10-14. között tartandó Csalog25 rendezvénysorozat része, amely a Roma Parlament – Roma Polgárjogi Alapítvány vezetője, Horváth Aladár kezdeményezésére jött létre, és a​ Vera és Donald Blinken Nyílt Társadalom Archívummal közösen rendezik. A programsorozat színházi, dokumentumfilmes, irodalmi, zenei és közösségi olvasós programokkal Csalog Zsolt emléke és munkássága előtt tiszteleg, a programot itt lehet megnézni

További részletek a Litera Doku '22 dossziéjában. 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.