Szépírók Társasága: „Egy független civil szervezet belső fórumán zajló párbeszéd csak a résztvevőkre tartozik”

  • narancs.hu
  • 2020. augusztus 13.

Sorköz

Demeter Szilárd szerdai Facebook-bejegyzésére reagáltak.

„A Móricz Zsigmond-ösztöndíj odaítélése kapcsán élénk vita alakult ki a közösségi média egy részében, illetve a Szépírók Társasága belső online fórumán is. Társaságunk mindig fontosnak tartotta a nyílt szakmai viták lefolytatását, ugyanakkor számunkra elég világos, hogy ebből mi tartozik a nyilvánosságra, és mi nem.

Azért segítünk:

  • 1. a közösségi felületeken, a médiában megjelenő vita a nyilvánosságra tartozik;
  • 2. egy független civil szervezet belső fórumán zajló párbeszéd viszont csak a fórum résztvevőire, valamint a tagságra”

– írja közleményben a Szépírók Társasága.

 

„Ma rendes mail-özön fogadott, a Szépírok Társaságának levlistájából küldtek válogatást. Megy ott a hisztika a Móricz-ösztöndíj kapcsán” – fogalmazott Demeter Szilárd, a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) elnöke szerdán a Facebookon. A „hisztike” alapja az, hogy idén a lehetséges 26 helyett csak 14 Móricz-ösztöndíjat osztott ki a PIM által felkért kuratórium, azt is csak fél évre, miközben normális esetben egy évig járna a támogatás. A társaság ezzel kapcsolatos aggályait tárgyalta meg belső fórumán, ami eljutott Demeterhez, ő ezt követően fogalmazott meg bejegyzést a közösségi oldalán.

Valakik elküldték Demeter Szilárdnak a Szépírók Társasága belső levelezését

Besúgók már vannak, a lehallgatókat mikor szerelik fel? Van egy nem túl jelentős ügy, idén ugyanis a lehetséges 26 helyett csak 14 Móricz-ösztöndíjat osztott ki a Petőfi Irodalmi Múzeum által felkért, jobbos túlsúlyú kuratórium, azt is csak fél évre (normálisan egy teljes évig járna a támogatás).

„Természetesen nem vagyunk naivak: a könnyű hozzáférhetőséget és másolhatóságot, megoszthatóságot biztosító online kommunikációs felületek korában aligha hihetünk a teljes biztonságban és diszkrécióban (bár legalább utóbbi tisztelete elegáns gesztus volna).

Ráadásul független civil szervezetként abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy titkolni valónk sincs senki előtt. Azt azonban aggályosnak tartjuk, ha egy politikai közszereplő nemcsak, hogy hozzájut rá nem tartozó információkhoz (ami maradhatna az ő titka), de azokra a nyilvánosság előtt hivatkozik, és minderre még büszke is.

Egyszerűbben és rövidebben szólva: nem nagyon illik kihallgatni a beszélgetést a szomszéd asztalnál (bár hasznos lehet), továbbadni pedig kifejezett otrombaság” – írják. A Szkárosi Endre elnök, valamint Czinki Ferenc alelnök által jegyzett közlemény szerint a kiszivárogtatás árnyékában már jóval kevesebb szó esik arról, mi is történt valójában a Móricz Zsigmond-ösztöndíj kuratóriumában.

„A döntés, miszerint nem használják ki a szabályzat adta lehetőséget, és nem osztják ki mind a 26 díjat, első hangzásra számunkra is meglepő lehet. (Megjegyezzük: a 2019-es kiírás még „legfeljebb 13 fő” részére szólt, ezt a keretszámot idén kivételesen emelték volna meg, „legfeljebb 26 főre”.) Ám nem mi ültünk a kuratóriumban. Mi pedig továbbra is maradéktalanul megbízunk az általunk delegált kurátor szakmai munkájában (és a többi delegáltét sem kívánjuk kétségbe vonni), akinek a döntéseiben és erőfeszítéseiben az elmúlt három évben sem volt okunk kételkedni. Árral szemben kurátorkodni nem ajándék, egyre kevesebben vállalják, tiszteljük a keveseket, akik harcba mennek értünk” – zárul a közlemény.

Figyelmébe ajánljuk