Szociális támogatást adnak az irodalmároknak

  • narancs.hu
  • 2022. február 17.

Sorköz

A MISZJE bruttó 100 ezer forintjára március 7-ig lehet pályázni.

 Ismét szociális támogatást ad a Magyar Irodalmi Szerzői Jogvédő és Jogkezelő Egyesület (MISZJE) a szervezet tagjai – szerzők, fordítók, szerkesztők és ezek jogutódjai – számára.

A mostani pályázat keretében 3.420.481 forint támogatást oszt szét. A pályázók egyszeri, legfeljebb bruttó 100.000 forint összegű támogatást igényelhetnek kérelmükben. 

A kérelmek beérkezésének határideje 2022. március 7.

A támogatást súlyos vagy tartósan fennálló egészségügyi és/vagy anyagi probléma, rendkívüli élethelyzet esetén lehet igényelni, egy alkalommal, tömör, de konkrétumokra törekedő indoklással.

A szervezet közleménye szerint a szociális bizottság indokolt esetben az igényelt összegtől eltérő összegű támogatást is megítélhet, a mérlegelés elsődleges kritériuma a rászorultság mértéke. A rendelkezésre álló források szűkössége miatt előfordulhat, hogy nem minden pályázó részesül támogatásban, vagy csak kisebb összeget kap, mint amennyit igényelt.

A beérkezett kérelmekről és a támogatás mértékéről a beérkezési határidő után 15 napon belül döntenek, az összeget ezután 30 napon belül átutalják.

A támogatási kérelmet kizárólag ezen a linken vagy a csatolmányban található űrlap kitöltésével lehet benyújtani. A pályázat részleteit az egyesület honlapján lehet elolvasni

 A Magyar Irodalmi Szerzői Jogvédő és Jogkezelő Egyesület elsődlegesen a könyvtári haszonkölcsönzések után járó jogdíjak kifizetésével foglalkozó jogvédő és jogkezelő szervezet. Arra vállalkozott, hogy referenciakönyvtárakat választ ki, évenkénti adatszolgáltatásra kéri őket, majd megállapítja a jogdíjjogosultságot és a jogdíjak összegét, felkutatja az adott szerzőt – írót, költőt, szerkesztőt, fordítót, illetve jogutódokat –, átutalja a jogdíjat. Emellett szerzői jogi kérdésekben konzultációt és tanácsadást biztosít a MISZJE, míg nehéz anyagi helyzetben lévő tagjainak szociális támogatást ír ki. A Magyar Irodalmi Szerzői Jogvédő és Jogkezelő Egyesületet a Drámaíró Kerekasztal, a Fiatal Írók Szövetsége, az Írók Szakszervezete, a József Attila Kör Irodalmi Egyesület, a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesülete (irodalmi tagozat), a Magyar Írók Egyesülete, a Magyar Írószövetség, a Magyar Műfordítók Egyesülete, a Magyar PEN Club és a Szépírók Társasága alapította.

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.