Lesifotó került elő József Attiláról

  • narancs.hu
  • 2023. április 12.

Sorköz

Hirsch Hugó 1934-es fényképének eredetijét unokája kedden felajánlotta a Fortepannak.

„Ezt a képet József Attiláról az 1934-es Könyvhéten készítette a nagyapám” – írja a Facebookon, a megosztott kép, valamint a nagyapját, a költő kinagyított arcát ábrázoló, illetve a fotót az utca környezetében elhelyező kompozíció alatt Harsányi Sulyom László.

A nagyapa, Hirsch Hugó nem kérdezte meg a költőt, lefotózhatja-e, az unoka szerint igazi paparazzo módjára járt el. 

A könyvhét 1934-ben június negyedikétől hatodikáig tartott.

A fotót Hirsch Hugó őrizte, majd a fia, aki öt éve meghalt, és aztán az unoka, mostanáig. Harsányi Sulyom László a fotót a költészet napja, József Attila születésnapja alkalmából közzétette, megjegyezve: „egyúttal felajánlottam az eredetijét a FORTEPAN-nak, ahol tudom, hogy méltó helye lesz, mert nem fognak pénzt kérni a PIM-től vagy az MTVA-tól, ha publikálni akarják a 89 év után nyilvánosságra hozott fényképet. A mai nap végül is a költőké és a verseiket szerető és értő versolvasóké. Legyen így más napokon is!”

A Facebookon kedden közzé tett három kép mellett a negyedik, amely a képet beilleszti az eredeti helyszínre, a Blaha Lujza térre, Mátrai István munkája. 

A leadkép Hirsch Hugó felvétele

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Félmosoly

E sorok írója kevés nyomasztóbb filmet látott, mint ez a számos fesztiválon (egyebek közt a cannes-in) díjazott darab. Eleinte csak kicsit kényelmetlen a társtalan és mint lassan kiderül, családtalan szülésznő története, végül azonban szinte elviselhetetlen a sorstól kizsarolt, hamis idill feszültsége.

Buffalo Soldiers

  • - turcsányi -

Van ilyen film egy rakás, egytől egyig hősköltemények. Talán csak abban különböznek, hogy némelyeknek odaírják az elejére, hogy „igaz történet alapján”, némelyeknek meg nem.

És mindenki másnak

Az előadás Ken Loach 2016-os, Cannes-ban Arany Pálma díjat nyert filmjének adaptációja. Nagy port kavart a mű, még a brit parlamentben is téma volt. A szívrohamon átesett asztalos (a színpadi adaptációban ácsmester) kilátástalan bolyongása az angol szociális és egészségügyi ellátó rendszerben ugyanis a döntéshozókkal szembeni vádiratként is felfogható.

Fénytörésben

  • Veres András

Kardos András gyakran él új könyvében (is) a skizofrénia kifejezéssel; szerinte édesapja, Pándi Pál „morális skizofréniában” élt és alkotott, a vele párhuzamba állított Fehér Ferencet pedig (akiről könyvet szándékozik írni a közeljövőben) a „szabadság-skizofrénia” jellemezte. Könyvét olvasva ő maga is úgy jelenhet meg előttünk, mintha valamifajta furcsa fénytörésben állítaná elő szövegeit.

Palotám Pesten

A Szabadság téri tőzsdepalota 1905. október 30-án kezdte meg működését egy valahai kaszárnya helyén. Az ünnepélyes avató elmaradt, és már egy hónappal a nyitás után kezdetét vették az 1907-ig eltartó átalakítási munkálatok.