Selyem Zsuzsa

Veled van

Lucia Berlin írásművészetéről  

Sorköz

Lassan kivilágosodik, hogy Lucia Berlin Amerika egyik legjobban őrzött titka. Hogy a valóság nem csak show, a PC nem csupán ideológiai igazodás, a creative writing pedig nem pusztán néhány műfogás szerencsés csillagzat alatt. Hogy a világot nagyobb eséllyel tartja a hátán egy teknősbéka, mint a monetáris rendszer.

Közvetett azonosulás

Lucia Berlin széltében, hosszában, mélységeiben és magasságaiban végigélte az amerikai életérzést. Egy alaszkai kis bányavárosban született. Bányamérnök apjával vándorolt a család, mert ez az apa egy ideig komolyan vette a munkáját, és miután együtt sírt a bányászok hátramaradt családtagjaival, sorra záratta be az omladozó bányákat. Aztán behívták a hadseregbe, II. világháború, japán front, történik, ami történik, ő a CIA alkalmazottja lesz Chilében, sok pénzt keres, döntéseket hoz, és többé nem érintkezik a bányásznépséggel. Olyannyira, hogy Santiagóban kirúgatja Lucia egyik tanárnőjét, mikor értesül róla, hogy kommunista.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Emlékfénybetörés

Reisz Gábor Van valami furcsa és megmagyarázhatatlan című filmjének nyitójelenetében a főszereplő azon gondolkodik, vajon feltűnne-e bárkinek is, ha egyszer csak összeesne és meghalna. Budapest különböző helyszíneire vizionálja a szituációt: kiterül a Nemzeti Múzeum lépcsőjén, a Blahán, a villamoson, egy zebra közepén, az emberek pedig mennek tovább, mintha mi sem történt volna.