Visszhang: könyv

Zalka Csenge Virág: Széltestvér és Napkelte – Hagyományos mesék rendhagyó családokról

Sorköz

„Márpedig én mindhármukat szeretem!” – felelte a spanyol király konok leánya, és aztán be is bizonyította az apjának, hogy igenis, mindhárom daliára szüksége van.

A hercegnő történetét kétszáz éve jegyezték le először. Száviföldön egy asszonyt folyton bántalmazott a férje, ezért kisfiát kézen fogva, kislányát a hátára kötve meg sem állt addig, míg rá nem lelt a boldogságára. Ezt a mesét száz éve rögzítették. Boldogan él az angol mesében a váltott gyermek a szülők édes gyermeké­vel. A Nílus mentén egy csoport leány a 20. század elején miniköztársaságot alapít, mert elegük van abból, hogy zsarnok férfiak rájuk kényszerítik az akaratukat. Az indiai szegény leány a kígyók között leli meg igazi családját, és van, akit egy méhecske nevel fel. A bengáli legendában a király halála után annak két felesége a gyászidő letelte után egymásba szeret, és együtt nevelik Bhagirathát, akit aztán „két anya fiaként” is emlegetnek. E történet a Rámájanából ismert.

A mesék után egy külön kis blokkban háttérinformációkat találunk, melyek elmélyítik, árnyalják, továbbgondolásra késztetik az olvasót a csodálatosan egyszerű, a lehető legtisztább nyelven megírt, gyógyító erejű történetek után. Bejárjuk a mesebeli családok nyomában a világot az izlandi jóságos mostoha történetétől a walesi legendákon át Hawaii-ig. Lám csak, hányféle lehet, és milyen nem lehet egy család.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.