Agárdi Popstrand: Csúszkálás és mászkálás

  • - legát -
  • 2003. február 20.

Sport

Ha csekélynek találjuk a közeli plaza tenyérnyi pályáját, ha elegünk van az órákig sorban állásból, az agresszív viháncolásból a városligeti műjégen, nem kell mindjárt szögre akasztani a korcsolyát. Alig ötven kilométerre Pesttől ingyen és bérmentve csúszkálhatunk - ráadásul természetes pályán. A Velencei-tavon.

Ha csekélynek találjuk a közeli plaza tenyérnyi pályáját, ha elegünk van az órákig sorban állásból, az agresszív viháncolásból a városligeti műjégen, nem kell mindjárt szögre akasztani a korcsolyát. Alig ötven kilométerre Pesttől ingyen és bérmentve csúszkálhatunk - ráadásul természetes pályán. A Velencei-tavon.Amocskos vonatot tökéletesen ellenpontozza a fehérbe öltözött mindenség, összemosódik az ég és a hegytető, a legkevesebb, ami elmondható: a messzeségnek hangulata van. "A fény, a szín, a toll, a lomb, de még a gyümölcs is: cicoma a tájon. A tájak, akár a nők, meztelenül vizsgáznak mivoltjukból. Ne társuljunk tájhoz sem tartósan, amíg nem láttuk dísze nélkül." Bármennyire különös, mindez helyénvalónak tűnik itt és most - pedig Illyés a Balatonról írta negyven évvel ezelőtt. A nyári cicomát egyébként is jobb elfelejteni - a velencei szabad strand botrányos épületegyüttesét, a tóparti hobbilakok barkácsmagyar megoldásait, a falatozók és büfék igénytelenségét jótékony fehérség takarja, előttünk pedig maga a tó mint valami végtelen téli síkság.

Mindez persze nem valami idei különlegesség a nagy hidegre való tekintettel. A sekély és hullámmentes Velencei-tó gyakorlatilag

minden évben befagy

- legfeljebb a jég vastagságában mutatkozhatnak komoly eltérések. A rekordot - 35 centimétert - 1946-ban mérték, és ha már a csúcsoknál tartunk, 1962-1963-ban 108 napig borította jég a tavat.

Ennek ellenére a környékből nem lett messzi földön híres jegessport-központ. Egy régi útikönyv a tavi gyalogtúrát emeli ki mint téli sportot - voltak már olyanok (sic!), ha nem is nagy számmal, akik jól tapadó cipőben, szöges bottal a kezükben, meleg teával az oldaltáskájukban a biztonságosra befagyott tavon téli túrára indultak, különösen ha érdes vagy havas volt a jég -, a korcsolyázást és a jégvitorlázást csak a "futottak még" kategóriában említi, a hokiról pedig hallgat.

A népszerűtlenséget minden bizonnyal a félsz is indokolja. Sokan úgy vélik, nem létezik biztonságos befagyás, és különben is, peches ember ne menjen a jégre. De nem csak ez az oka, hogy télen a Velencei-tóra inkább csak a helybeliek merészkednek, távolabbi helyekről alig-alig jön valaki. Hiába gondoljuk ugyanis, hogy a jég egy pótkocsis IFA-n tartott Pa-Dö-Dő-koncertet is elbír, ha ezt nem garantálja senki, arról nem is beszélve, hogy a tó környéke ilyenkor enyhén szólva sem turistabarát - már ami a vendéglátást illeti. Ráadásul a természetes jeget is gondozni kell, mert ilyenkor bokáig érő hó borítja.

Agárdon azonban beindulni látszik valami, ami a vidék téli népszerűsítésében akár

az első lépésnek

tekinthető. A Popstrand elnevezésű, nyári rendezvényeiről ismert plázs a dermesztő mínuszok ellenére is a vendégek rendelkezésére áll. Természetesen mint korcsolyapálya, méghozzá többé-kevésbé gondozott formában: a havat letakarították a tó part menti részéről, a jeget fellocsolták. És ami a legfontosabb: garantálták a tóra lépők biztonságát. (Azt hallottuk, hogy amíg a rikító színű "Agárdi Popstrand" felirat a part menti kerítésen díszeleg, addig biztonságos a jég.)

Kevesebb emberre számítottunk, viszont teljes a béke. Semmi vircsaft, becsúszó szerelés, felrúgás, de bravúr is csak elvétve akad - néhány gyerek jéghokizik. De sokan korcsolya nélkül jöttek, hogy egy kicsit mászkálhassanak, ami persze egyáltalán nem veszélyes: az egyébként harminc centi vastag jég ugyanis szinte alig csúszik - legalábbis "utcai cipőben".

Belépő nincs, és úgy tűnik, kizárólag a puszta lelkesedés - nem pedig valamiféle sunyi üzleti számítás - ihlette ezt a vasárnapi programot. A szervezők ráadásul a népszórakoztatás irányába is tettek bizonyos gesztusokat. A parton két hatalmas hangfalat állítottak fel, hogy - ha már a víz nem - legalább a muzsika áradjon, de az sem csak úgy, parttalan. Eleinte csak gépzene dübörög, de dél felé már műsor is akad, a United együttes három tagja, valamint Krisz Rudi popénekes is tiszteletét teszi a parton, és playback koncertet ad a jégre merészkedők legnagyobb meglepetésére. Sőt. A közönség kalandokra fogékony része Krisz Rudival az élen átsétálhat a közeli szigetre, ahol éppen nádat aratnak.

A hazai szórakoztatóipar - igaz, nem a jégrevüszekció - tehát megpróbálkozott a vidék téli népszerűsítésével, a vendéglátóiparról viszont már nem mondható el mindez. Noha a nyári Popstrandon egymásba érnek az ilyen-olyan egységek, most csupán a melegedőként működő, legfeljebb hat négyzetméteres portásfülkében üzemel büfé - minimális választékkal.

De ez legyen a legnagyobb bajunk.

- legát -

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.