Alpesi sírajt - Levi: Fut már Jelusic, a bátor

  • - kerekes -
  • 2006. november 16.

Sport

Bár lapzártánk napján (hétfőn) már Finnország egyik legmenősebb síparadicsomában, Leviben (közel ötven pálya, egy csomó közülük kivilágítható, úgy húsz felvonó - tényleg minden, amit csak el lehet képzelni) Johanna Debreczeni (tamperei karaoke-fenomén) énekel a legelegánsabb szállodában, a hétvégén egyéb természetű "nagy dolgok" is estek ott. Némi késéssel (az október végére belőtt soldeni "gleccserversenyt" elvitte a +9 ·C) elindult az alpesi sívilág-kupa idei szezonja - a női és férfi szlalom számokkal (magyarul a műlesiklással).

Bár lapzártánk napján (hétfőn) már Finnország egyik legmenősebb síparadicsomában, Leviben (közel ötven pálya, egy csomó közülük kivilágítható, úgy húsz felvonó - tényleg minden, amit csak el lehet képzelni) Johanna Debreczeni (tamperei karaoke-fenomén) énekel a legelegánsabb szállodában, a hétvégén egyéb természetű "nagy dolgok" is estek ott. Némi késéssel (az október végére belőtt soldeni "gleccserversenyt" elvitte a +9 °C) elindult az alpesi sívilág-kupa idei szezonja - a női és férfi szlalom számokkal (magyarul a műlesiklással).

Levi Északnyugat-Lappföldön van, viszonylag közel a svéd határhoz, a környék arról is híres, hogy valahol erre lakik a Mikulás, állítólag Joulupukkinak hívják, bár én nem hiszem. Inkább azért fontos legalább megközelítőleg belőni a helyszínt, hogy ne tűnjék túlzónak, amit a körülményekről mesélünk. Tehát az első futam (szombaton a nőké, vasárnap a fiúké) délelőtt tízkor indult, mondhatni kukszi sötétben, a második meg déli egykor, s a vége felé már mondhatni kukszi... Amikor elindultak, -13 °C volt, mire leértek, már csak tíz.

Néhány oldallal később - "étel, hordó" rovatunkban - perdöntő kérdés, hogy Janica Kostelic miként teljesített ezen a versenyen. Nos, semmiként. A nők az idei szezont az elmúlt időszak kétségtelenül legkiemelkedőbb csillaga nélkül fogják letudni - a művésznő egy év szabadságot vett ki, a hírek szerint sérülési és szerelmi okokból. Visszalépése a verseny előtt állandó riválisának, a svéd Anja Personnak a kényelmes triumfálását ígérte, másként alakultak azonban a dolgok, az osztrákok nem így gondolták. Ha egy alpesi versenyen hármas osztrák győzelem születik, mint most, azon a kívülállók sem csodálkozhatnak, ugyanakkor messzemenő következtetéseket sem szabad levonni ebből az eredményből. Ilyen csodálatos rajtot ugyanis régen produkált a szakág. Az évek óta hótt unalmasan gyenge németeknek például hat, döntő többségében poétikusan ifjú versenyzője szerzett pontot, a svédeknek meg öt (igaz, ebbe Paerson és az ugyancsak régebbi motoros Ottoson is beleszámol) - és idén a világbajnokság Aréban lesz, ami ugye nekik hazai pálya. A horvátok Kostelic pótlására a szintén húsz körüli Jelusicot vezették elő: épp csak lecsúszott - a dobogóról. Még nem késő, kapcsolódjanak be - ugyan a tévéközvetítés az Eurosporton az ausztriai versenyek nélkül megy pár éve, de azok úgyis olyan közel vannak -, tényleg megéri bámulni ezeket a csajokat!

Ám igazságtalanok lennénk a férfiakkal, ha csak a lányok miatt lelkesednénk előre. Az elmúlt évek - alapvetően Bode Millernek és a "másik magyar" Ted Ligetynek köszönhető - amerikai dominanciája úgy tűnik, végleg a múlté, a "rendes" alpesi országok héroszai fognak inkább vitézkedni; most Benny Raich nyert, szintén osztrák, ráadásul egyes források szerint a női győztes, Marlies Schild pasija - de amíg csupán századmásodpercek döntenek, egy család sem mehet biztosra.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.