Divízió 1: Buli előtt

  • Bogár Zsolt
  • 2003. április 10.

Sport

Miközben a fél ország azt számolja, milyen umbuldákkal juthat ki a magyar focicsapat az Eb-döntőre, egy aligha esélytelenebb, csupán jóval kevesebbért játszó válogatott a világ (és nem Európa) legjobb tizenhat csapata közé próbál kerülni. Április 15-21. között a Budapest Sportarénában rendezik a Divízió 1-es jégkorong-világbajnokságot.

Miközben a fél ország azt számolja, milyen umbuldákkal juthat ki a magyar focicsapat az Eb-döntőre, egy aligha esélytelenebb, csupán jóval kevesebbért játszó válogatott a világ (és nem Európa) legjobb tizenhat csapata közé próbál kerülni. Április 15-21. között a Budapest Sportarénában rendezik a Divízió 1-es jégkorong-világbajnokságot.Amagyar jégkorongsport mindig is tartotta magát az ütöttek még minőséghez, már ha nem számoljuk a háború előtti úri murit, amikor a magyar hoki-arisztokrácia az 1934-es vb-n kétszer is ikszelt a sportág őshazájának számító Kanadával. De ahogy világszerte nőtt a korongosok száma, és egyre többet nyomott a latban, hogy se tundránk, se jégcsarnokunk, a válogatott megrekedt a B és C csoport között ingázók felhígult társaságában. A SZU széthullásával és Csehszlovákia kettéválásával a józan számítások szerint a magyar hokinak be kellett volna érnie néhány sörmeccsel a D csoportban. Csakhogy szinte a semmiből olyan utánpótlás-generáció cseperedett föl, amely tavaly már

majdnem beverekedte magát

a sportág élvonalába. Aki figyelemmel kísérte a magyarok csoportmeccseit a múlt évi világbajnokságon, igazi sportcsodával lett gazdagabb: úgy levertük a jóval esélyesebb briteket (4-1) és az előző évben A csoportot megjárt Norvégiát (3-1), hogy még csak annyit sem tudtak mondani: "Örüljenek ezek a fiúk, ha télen befagy a Balaton!" Pedig mennyire igazuk lett volna: a bajnoki mezőny ma már mindössze két profi klubot tud felmutatni (Alba Volán, Dunaferr), és fedett hokicsarnokból sincs több. Ehhez képest csak az utolsó fordulóban, a dánoktól elszenvedett vereség után dőlt el, hogy idén nem a szlovákokkal vagy a kanadaiakkal körmérkőzünk a legmagasabb osztályban.

Azért ne révedjünk: a mostani ellenfeleink közül a kazahok és a lengyelek papíron sokkal esélyesebbek, az utolsó tétmeccseinken is alaposan megruháztak minket, ráadásul ők az ügyeletes liftezők az első és a második vonal között. Az viszont igaz, hogy numerikusan az esélyeink nőttek, hiszen három erősebbnek ítélt gárdával szemben most csak kettő került velünk egy akolba. A hollandokat, románokat és a litvánokat simán le kell zúznunk, és hogy legyen miért izgulni az utolsó fordulóban, miraculum miraculorumra (például egy buli utáni lepattanóból szerzett kapáslövésgólra) van szükség a kazahok ellen. Csodafegyvereink egy híján bevethetőek: hazatért az észak-amerikai profi ligában előszobáztatott Szuper Levente, akinek a lepkés kesztyűjét tavaly legszívesebben aranyba foglalták volna a szurkolók - a csapatsportban a csodavárás köztudottan a "messiás kapus" effektussal indul. A válogatott ékköve, az Ocskay-Ladányi-Palkovics hármas is karcmentes, ideje lesz bizonyítaniuk a kanadai táblázaton. Egyedül a svéd bajnokságban acélozódó Vas Jankó maródi, az utolsó kinti bajnokiján a harmadik harmad végén elszenvedett keresztszalag-szakadásáért a lengyeleket illene megbüntetni. Tavaly a csapat erőssége az irdatlan lelkesedésen kívül a fizikai felkészültségben rejlett, végig bírták a játékosok a magyar pályán sosem volt iramot és a sorozatterhelést, szokatlanul taktikusan és fegyelmezetten rakkoltak, mintha nem is hazulról hozták volna az alapokat. Tulajdonképpen erről van szó. Extra pénzt, létesítményt, reklámot - bármennyire is fideszes a hokiszövetség elnöke - a magyar jégkorong a legutóbbi időkig sem kapott, ami beszivárgott, az

a know-how,

a szakmát magasabb szinten művelő gastarbeiterek révén. Noha edzővonalon az első fecske már a 60-as években megjelent (Vladimir Kominek mester elvezette a nemzeti csapatot az innsbrucki olimpiáig), az áttörést azok az importszakemberek jelentették, akiknek a keze alatt a bajnokságot elárasztó öreg, de sebészkezű szovjet hokisok helyett ma már magyar korongosok tanulgatnak. Közéjük számíthatjuk a Székelyföldről érkezett Kercsó Árpádot, aki megalapozta az utánpótlást, és a klubcsapatok jelenlegi szakvezetőit: Dusan Kapustát és a válogatottat is irányító Jan Jaskót. Míg a magyar fociban bukott már meg edző, mert túl szigorúan bánt a játékosokkal, a hokiban a mieink vevők a kemény, szisztematikus munkára. Pedig Jaskó nem áll nagy mutyizó hírében: előző csapatától azért állították fel, mert a játékosok fellázadtak edzésmódszerei ellen. A szakvezető nálunk nem csak a tavalyi vb-n bizonyított: két és fél év alatt kétszer nyert bajnokságot, idén pedig az Alba Volánnal megnyerte az Interligát. A tavalyi magyar-norvég meccs pedig nemcsak azért marad emlékezetes, mert Ocskay góljánál Spiller István szakkomentátor még csak kapkodta a levegőt, a legnagyobb Szuper-bravúroknál már az arcát csipkedte, hogy felébredjen, hanem azért is, mert ezt a találkozót annyian nézték, mint a Bajnokok Ligája-döntőt, miközben ugyanaznap a fehéroroszok egy ötöst ragasztottak a kevésbé kameraképes magyar fociválogatott hálójába. A hokisok helytállására valószínűleg

csak az mtv vezetése nem

figyelt fel, pedig az idei, csomagban kínált szerződés feltételeit állítólag ők diktálták, bár a végén elfelejtették aláírni a kontraktust. Pár hét alatt köztudottan nehéz szponzort találni a reklámidőre, ezért tiszta szerencse, hogy a Duna Televízió ötből három meccset mégis közvetít, a maradékra pedig talán beszáll a Sport 1, ha a húsvéti ünnepi sportprogramba is belefér. Április 15-től a Budapest Sportarénát is tesztelhetjük, hogy alkalmas-e a nevében szereplő célra. Mi bizakodóak vagyunk, noha a hat öltözőből négy inkább takarítószoba méretű, és a jég a próbafagyasztás éjszakáján elolvadt, pedig a megfelelő minőség érdekében még José Carréras tenormatador énekhangversenyét is kiiktatták a hoki-vb-re szánt minisztériumi napok elől.

Bogár Zsolt

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?