Hat új 8000 méter fölötti hegycsúcsot jelentett be Nepál

  • narancs.hu
  • 2025. február 2.

Sport

A nemzetközi szövetség nem ismeri el a nepáli turisztikai minisztérium döntését.

A nepáli turisztikai minisztérium hat új hegycsúccsal bővítette az ország hivatalos listáját az ország 8000 méter feletti hegycsúcsairól. Ezzel a nepáli nyolcezresek listája 14 tagúra bővült – miközben a nemzetközi hegymászó-szövetség összesen 14-et ilyet ismer el a világon, Nepálban, Pakisztánban és Kínában összesen, írja a Katmandupost nyomán a Telex.

Nepál már régóta lobbizik azért, hogy a szövetség hivatalos 8000-esnek ismerje el több hegycsúcsát is, de a szervezet szigorú szabályzata miatt folyton kudarcot vallanak ezek a törekvések. A 8000 méter feletti magasságot ugyan nem nagyon lehet vitatni, de azt igen, hogy valami önálló hegycsúcsnak minősül-e, vagy egy másik hegycsúcs részének. A szövetség olyan követelményeket támaszt a „hegycsúcs” definíció mögé, mint hogy minden más csúcstól legalább 500 méternyi hegygerinc válassza el, és ne legyen közös feljutási útvonal más csúccsal. Tehát a vitatott hegyek földrajzilag léteznek és nyolcezresek is, de hegymászóilag nem ismerik el őket.

Ez nem csupán presztízskérdés Nepálnak, de a hegymászóturizmus miatt sok pénz és munkahelyek is múlnak rajta.

Ha a jelenlegi 8 helyett 14 hivatalos nyolcezrese lenne az országnak, az több hegymászó-expedíciót jelentene, az pedig több bevételt a mászási engedélyekből és több munkát a hegymászók kiszolgálására specializált helyi iparágnak. Ráadásul csökkentené is a zsúfoltságot a nagyon népszerű hegycsúcsok környékén, ha újabb potenciális meghódítandó hegyek kerülnének a hivatalos listára. Nepál azt reméli, a saját hivatalos nyolcezresnek minősítése is elég lesz a hegymászók érdeklődésének felkeltéséhez, és ez végül rá fogja kényszeríteni a szövetséget a saját listája frissítésére.

A 8000 méteres magasság fontos határ egy hegycsúcsnál, ilyenek jellemzően csak a Himalájában vannak a Földön. A 8000 méter feletti terepet hívják halálzónának, ahol már annyira kevés az oxigén a levegőben, és általában annyira brutálisak az időjárási viszonyok, hogy minden pillanatban ott van a halál esélye, bármennyire is felkészült egy hegymászó. A jelenlegi hivatalos nyolcezresek többségét az 1950-es években mászták meg először, de a mai napig követelnek halálos áldozatokat az ilyen expedíciók.

A világ legmagasabb hegycsúcsa, a Mount Everest megmászása közben eddig 223-an haltak meg, de a leghírhedtebbnek az Annapurna számít,

ahol az eddigi statisztikák alapján az expedíciók 32 százaléka nem ússza meg halálos áldozat nélkül.

A Nepál által most önkényesen hegycsúccsá nyilvánított hegycsúcsok a Yalung (Jalung) Khang (8505 méter), a Yalung Khang West (8077), a Kanchenjunga (Kancsendzönga) Central (8473), a Kanchanjunga South (8476) a Lhotse (Lhoce) Middle (8410) és a Lhotse Shar (8400).

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).