A nepáli turisztikai minisztérium hat új hegycsúccsal bővítette az ország hivatalos listáját az ország 8000 méter feletti hegycsúcsairól. Ezzel a nepáli nyolcezresek listája 14 tagúra bővült – miközben a nemzetközi hegymászó-szövetség összesen 14-et ilyet ismer el a világon, Nepálban, Pakisztánban és Kínában összesen, írja a Katmandupost nyomán a Telex.
Nepál már régóta lobbizik azért, hogy a szövetség hivatalos 8000-esnek ismerje el több hegycsúcsát is, de a szervezet szigorú szabályzata miatt folyton kudarcot vallanak ezek a törekvések. A 8000 méter feletti magasságot ugyan nem nagyon lehet vitatni, de azt igen, hogy valami önálló hegycsúcsnak minősül-e, vagy egy másik hegycsúcs részének. A szövetség olyan követelményeket támaszt a „hegycsúcs” definíció mögé, mint hogy minden más csúcstól legalább 500 méternyi hegygerinc válassza el, és ne legyen közös feljutási útvonal más csúccsal. Tehát a vitatott hegyek földrajzilag léteznek és nyolcezresek is, de hegymászóilag nem ismerik el őket.
Ez nem csupán presztízskérdés Nepálnak, de a hegymászóturizmus miatt sok pénz és munkahelyek is múlnak rajta.
Ha a jelenlegi 8 helyett 14 hivatalos nyolcezrese lenne az országnak, az több hegymászó-expedíciót jelentene, az pedig több bevételt a mászási engedélyekből és több munkát a hegymászók kiszolgálására specializált helyi iparágnak. Ráadásul csökkentené is a zsúfoltságot a nagyon népszerű hegycsúcsok környékén, ha újabb potenciális meghódítandó hegyek kerülnének a hivatalos listára. Nepál azt reméli, a saját hivatalos nyolcezresnek minősítése is elég lesz a hegymászók érdeklődésének felkeltéséhez, és ez végül rá fogja kényszeríteni a szövetséget a saját listája frissítésére.
A 8000 méteres magasság fontos határ egy hegycsúcsnál, ilyenek jellemzően csak a Himalájában vannak a Földön. A 8000 méter feletti terepet hívják halálzónának, ahol már annyira kevés az oxigén a levegőben, és általában annyira brutálisak az időjárási viszonyok, hogy minden pillanatban ott van a halál esélye, bármennyire is felkészült egy hegymászó. A jelenlegi hivatalos nyolcezresek többségét az 1950-es években mászták meg először, de a mai napig követelnek halálos áldozatokat az ilyen expedíciók.
A világ legmagasabb hegycsúcsa, a Mount Everest megmászása közben eddig 223-an haltak meg, de a leghírhedtebbnek az Annapurna számít,
ahol az eddigi statisztikák alapján az expedíciók 32 százaléka nem ússza meg halálos áldozat nélkül.
A Nepál által most önkényesen hegycsúccsá nyilvánított hegycsúcsok a Yalung (Jalung) Khang (8505 méter), a Yalung Khang West (8077), a Kanchenjunga (Kancsendzönga) Central (8473), a Kanchanjunga South (8476) a Lhotse (Lhoce) Middle (8410) és a Lhotse Shar (8400).