Hat új 8000 méter fölötti hegycsúcsot jelentett be Nepál

  • narancs.hu
  • 2025. február 2.

Sport

A nemzetközi szövetség nem ismeri el a nepáli turisztikai minisztérium döntését.

A nepáli turisztikai minisztérium hat új hegycsúccsal bővítette az ország hivatalos listáját az ország 8000 méter feletti hegycsúcsairól. Ezzel a nepáli nyolcezresek listája 14 tagúra bővült – miközben a nemzetközi hegymászó-szövetség összesen 14-et ilyet ismer el a világon, Nepálban, Pakisztánban és Kínában összesen, írja a Katmandupost nyomán a Telex.

Nepál már régóta lobbizik azért, hogy a szövetség hivatalos 8000-esnek ismerje el több hegycsúcsát is, de a szervezet szigorú szabályzata miatt folyton kudarcot vallanak ezek a törekvések. A 8000 méter feletti magasságot ugyan nem nagyon lehet vitatni, de azt igen, hogy valami önálló hegycsúcsnak minősül-e, vagy egy másik hegycsúcs részének. A szövetség olyan követelményeket támaszt a „hegycsúcs” definíció mögé, mint hogy minden más csúcstól legalább 500 méternyi hegygerinc válassza el, és ne legyen közös feljutási útvonal más csúccsal. Tehát a vitatott hegyek földrajzilag léteznek és nyolcezresek is, de hegymászóilag nem ismerik el őket.

Ez nem csupán presztízskérdés Nepálnak, de a hegymászóturizmus miatt sok pénz és munkahelyek is múlnak rajta.

Ha a jelenlegi 8 helyett 14 hivatalos nyolcezrese lenne az országnak, az több hegymászó-expedíciót jelentene, az pedig több bevételt a mászási engedélyekből és több munkát a hegymászók kiszolgálására specializált helyi iparágnak. Ráadásul csökkentené is a zsúfoltságot a nagyon népszerű hegycsúcsok környékén, ha újabb potenciális meghódítandó hegyek kerülnének a hivatalos listára. Nepál azt reméli, a saját hivatalos nyolcezresnek minősítése is elég lesz a hegymászók érdeklődésének felkeltéséhez, és ez végül rá fogja kényszeríteni a szövetséget a saját listája frissítésére.

A 8000 méteres magasság fontos határ egy hegycsúcsnál, ilyenek jellemzően csak a Himalájában vannak a Földön. A 8000 méter feletti terepet hívják halálzónának, ahol már annyira kevés az oxigén a levegőben, és általában annyira brutálisak az időjárási viszonyok, hogy minden pillanatban ott van a halál esélye, bármennyire is felkészült egy hegymászó. A jelenlegi hivatalos nyolcezresek többségét az 1950-es években mászták meg először, de a mai napig követelnek halálos áldozatokat az ilyen expedíciók.

A világ legmagasabb hegycsúcsa, a Mount Everest megmászása közben eddig 223-an haltak meg, de a leghírhedtebbnek az Annapurna számít,

ahol az eddigi statisztikák alapján az expedíciók 32 százaléka nem ússza meg halálos áldozat nélkül.

A Nepál által most önkényesen hegycsúccsá nyilvánított hegycsúcsok a Yalung (Jalung) Khang (8505 méter), a Yalung Khang West (8077), a Kanchenjunga (Kancsendzönga) Central (8473), a Kanchanjunga South (8476) a Lhotse (Lhoce) Middle (8410) és a Lhotse Shar (8400).

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.