Labdarúgó-világbajnokság: Vegyes vágott - Portugália-Hollandia 1-0

  • Fecser Péter
  • 2006. június 29.

Sport

Két nyolcaddöntőre van jegyünk, a portugál-holland és az olasz-ausztrál jutott. Erre számítottunk, talán a horvátokra tippeltünk volna még, nem ismerve Tomas nevű játékosuk furcsa, a felette szálló labdába beleütő szenvedélyét.

Két nyolcaddöntőre van jegyünk, a portugál-holland és az olasz-ausztrál jutott. Erre számítottunk, talán a horvátokra tippeltünk volna még, nem ismerve Tomas nevű játékosuk furcsa, a felette szálló labdába beleütő szenvedélyét.

A csoportmeccsek utolsó napját újra Münchenben töltjük. Mindenki a rájátszásra koncentrál, de azért az ukránoknak még kiosztjuk a hasonmásverseny első díját. Hiába, a klasszikusok, a fiatal Bánsági Ildikóra hajazó Nedved, a mexikói Pierre Richard (Torrado), a Lolka és Bolka kinézetű lengyelek (Brocek, Jelen), nálunk az első a (meggyötört változatú) tündevadász Timoscsuk és a korábban a Status Quo énekeseként ismert Voronyin.

Házigazdánk, Hermann Tomi egyébként a vb legegyenletesebb teljesítményét nyújtó magyarja. Rendező a müncheni mérkőzéseken. Cserélnénk vele. A legjobb helyről látja a meccseket, és még fizetnek is érte. Szerényen nem említi, de mi kinyomozzuk, hogy az általa felügyelt szektorból még senki nem futott be a gyepre.

A városban - melyre a megtelt táblát nyugodtan ki lehet tenni - a svédeket régi, de nem nagyon kedves ismerőskent üdvözöljük. Berlin után Münchent próbálják elfoglalni, de csak részsikerekkel. A Rathausra kitűznek egy svéd zászlót, de hiába a skandináv örömmámor, percek múlva már három német zászló jelzi a nap erőviszonyait.

Ha legutóbb azt írtuk, hogy egész München megcélozza a Fan parkot, ma talán fél Bajorország is itt van. A meccs előtt órákkal bezár a park, megtelik az Olimpiai Stadion is, már ide sem engednek be senkit. Marad a Leopoldstrasse. A sörözőkben itt is a léderhózés hazai hívek dominálnak. Bevezető jódlijuk megrendíti, a Nationalelf kiüti a svédeket. A németek Matthäus minden kritikája ellenére jól és eredményesen is játszanak. Egyre kevesebbet hallani az "Oli, Oli Kahn"-t, és Podolski duplájávál Németország ismét a mennybe megy (Larsson meg a lab-dájáért). Népünnepély mindenütt. A svédek is beszállnak az össznépi sörözésbe, mi mást is tehetnének. Arról a magyar szokásról, hogy a vesztesek szurkolóinak meg kell verniük a bírót, az ellenfél 17 éves játékosait meg kell kergetni, a rendőrautók ablakait be kell törni, itt nem hallottak. Arról sincs vita, hogy az ilyen eseményeket hogyan kell fotózni, illetve hogy a fotóst hogyan kell szakszerűen ütlegelni.

Másnap Nürnbergben mindenki az óvárosi részben melegít az esti csatára. Mi a portugálokhoz csatlakozunk. Világversenyen már hatodszor látjuk őket, eddig mindig nyertek, ez a statisztika azonban a műsorújságból kimarad. Reméljük, a széria nem szakad meg. A hollandok nem igazolják rossz hírüket, talán a nagy meleg az oka, igen bágyadtan ténferegnek a városban. Látszik, nem könnyű a láncrészegek élete, főleg, ha korán kell elindulni otthonról. Ezzel szemben a házigazda németek várakozáson felül kedvesek. Komolyan veszik a vb jelmondatát - itt a remek lehetőség barátokat szerezni. Még a vb-himnuszuk cédéjével is megajándékoznak bennünket. A Franken-stadion felé tartva ezt kiváló felvezetésnek tartjuk, a Die Elf duó Wir holen den Cup Hause című indulója azonban egy kisebbfajta emberiség elleni bűntett. A sramlis rap bevezető, mely versszakonként a három német világbajnoki aranyat (meg optimistán a negyediket, a mostanit) énekeli meg, eleve reménytelen alapot ad, és erre telepszenek rá a Toten Hosen-es gitárkunsztok, meg az Udo Jürgensre és a Dzsingisz kánra emlekeztető refrén. Félúton megállunk a Fanfestnél, együtt drukkol holland, német és portugál Ecuadornak, nem sok sikerrel.

A stadionban a hangulat elképesztő. A nagyobb tét a szurkolókra is átragad, mindenki tudása 200 százalékát akarja nyújtani. Sajnos az előttünk dudálgató holland kisfiú is. A há-rom tábor jól elkülönül. A portugálok az egész meccsen a jól bevált "Portugal ollé"-nál maradnak, csak a sajátjaikkal foglalkoznak. Hamar felhangzik az "aki német, álljon fel!" felszólítás, a nézők legalább egyharmada hazai. A hollandok hamar hadat üzennek nekik, "Schade Deutschland, Holland ist dabei". Aztán egy decorativ figora, ma ni(n)che mese, és vezetnek a luzitánok. (Bocs.)

A házigazdák is tombolnak, új dal születik, elementáris erővel hangzik fel az "Ohne Holland wir fahren nach Berlin". De Christiano Ronaldo lesérül, Pauleta kihagyja a meccslabdát, Costinhát kiállítják, jól jön a szünet nezőnek-játékosnak egyaránt.

A második félidő elképesztő. Sok jó meccset láttunk már, de ilyen emocionálisat még sosem. Emberelőnyben a hollandok fokozzák a nyomást. Robben, Van der Vaart és Van Persie emberfeletti munkát végez, hiába. Egy holland játékos állítólag csak Vannak akarta nevezni magát, de ezt a szövetség nem engedte. Vezérdobosuk, aki indián törzsfőnöknek öltözött, lendít a tempón. A portugálok elkeseredetten védekeznek. Figo is kiállíttat egy narancssárgát, lélegzethez jutnak. Heitinga egy sérüles után nem adja vissza a labdát, ezzel a németalföldiek a németeknél (és nálunk) végleg elvágják magukat. A heroikus védekezésben fáradnak a portugálok, Decót is kiállítják. A nép már teljesen a hollandok ellen, minden labdaérintésüket tüntetés fogadja. A játékosok, a nézők és a bíró is transzban. Ivanov később még a szállodában is kiállította az éjszakai portást, kakaskodásért. Van der Saar kiköltözik a félpályára, nem nagyon értjük, mit akar. Amikor Figót le akarják cserélni, előtte szólnak neki, húzzon a pálya legtávolabbi végére. A portugálok egymást múlják felül az időhúzásban. Aranyos, amikor egyszerre hárman terül-nek el a földön, s kisebb tanácstalanság alakul ki, melyikük játssza el végül a nagy halált. Tiago a kiválasztott. A végére 8-8 mezőnyjátékos marad, és Portugália jut tovább. A hazaiak udvariasan auf wieder sehnnel búcsúztatják a vesztest.

Ilyet még nem láttunk. A lefújás után fél óráig szinte senki sem mozdul, a csata meg a kánikula a szurkolók erejét is kiszívta. Persze a portugál-német vegyes páros így is ünnepel, a hollandok megtapsolják sajátjaikat. Elindulnak haza, ilyenkor a fapapucs láthatóan igen súlyos viselet.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.