Ultrák a női futballmeccsen

Nem akar elesni

Sport

Szeged női labdarúgócsapata, a St. Mihály 2021 utolsó mérkőzésén 3:0-ra legyőzte a Debrecent. Nyáron nagy eséllyel visszajut az NB I.-be, és akkor a Dél-Alföld legmagasabb szinten jegyzett futballklubja lesz. A novemberi meccsen olyan történt, ami eddig soha: megjelentek a szurkolók.

A három nő egyszerre indul el. A középső a felezővonalon, a másik kettő kétoldalt, egyforma távolságra. Szinkronban emelik a behajlított bal térdet, kört írnak le vele, előrelépnek, emelik a jobbat ugyanígy. Tökéletes balett, ahogy a játékvezetői trió átmozgatja a lovaglóizmot, miközben a csapatok a pálya két végén a pontrúgásokat gyakorolják november 27-én, háromnegyed egykor Szeged-Tápén, a műfüves pályán, a KÉSZ–St. Mihály FC – DVSC-DEAC női NB II.-es labdarúgó-mérkőzés előtt.

 

Szerelemről szó sem volt

A háromszintes, műanyag székes, fapadlós lelátón hárman ülnek – aztán a bejárat felől egy tömbben megjelenik harminc szurkoló, felvonul az emelvényre. Egyikük kabátja nyitva, látni a mellén a feliratot a címer körül: Szeged Ultras. Zászlót hoznak, sört.

A 2012 óta létező Szent Mihály Sportegyesületnek férfi futsal-, férfi megyei másodosztályú futball-, és több fiú- és lánycsapata is van az utánpótlás-korosztályokban. 2016-ban vette át a felnőtt női futballcsapatot, a Boszorkányokat a Szegedi AK-tól. Azóta válogatott játékost is neveltek, több szezonban is az NB I.-ben játszottak, legutóbb azonban visszacsúsztak az NB II.-be. A csapatnak szent neve ellenére nincs köze az egyházmegyéhez, nem úgy, mint a Szeged-Csanád Grosics Akadémiának. Szentmihály – régebben Szentmihálytelek – Szeged csatolt települése, különálló városrésze, ahogyan Tápé is az, ahol ez a műfüves pálya található. Szentmihályon tao-pénzből műfüves pálya épül, de még nincs kész.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.