Ultrák a női futballmeccsen

Nem akar elesni

Sport

Szeged női labdarúgócsapata, a St. Mihály 2021 utolsó mérkőzésén 3:0-ra legyőzte a Debrecent. Nyáron nagy eséllyel visszajut az NB I.-be, és akkor a Dél-Alföld legmagasabb szinten jegyzett futballklubja lesz. A novemberi meccsen olyan történt, ami eddig soha: megjelentek a szurkolók.

A három nő egyszerre indul el. A középső a felezővonalon, a másik kettő kétoldalt, egyforma távolságra. Szinkronban emelik a behajlított bal térdet, kört írnak le vele, előrelépnek, emelik a jobbat ugyanígy. Tökéletes balett, ahogy a játékvezetői trió átmozgatja a lovaglóizmot, miközben a csapatok a pálya két végén a pontrúgásokat gyakorolják november 27-én, háromnegyed egykor Szeged-Tápén, a műfüves pályán, a KÉSZ–St. Mihály FC – DVSC-DEAC női NB II.-es labdarúgó-mérkőzés előtt.

 

Szerelemről szó sem volt

A háromszintes, műanyag székes, fapadlós lelátón hárman ülnek – aztán a bejárat felől egy tömbben megjelenik harminc szurkoló, felvonul az emelvényre. Egyikük kabátja nyitva, látni a mellén a feliratot a címer körül: Szeged Ultras. Zászlót hoznak, sört.

A 2012 óta létező Szent Mihály Sportegyesületnek férfi futsal-, férfi megyei másodosztályú futball-, és több fiú- és lánycsapata is van az utánpótlás-korosztályokban. 2016-ban vette át a felnőtt női futballcsapatot, a Boszorkányokat a Szegedi AK-tól. Azóta válogatott játékost is neveltek, több szezonban is az NB I.-ben játszottak, legutóbb azonban visszacsúsztak az NB II.-be. A csapatnak szent neve ellenére nincs köze az egyházmegyéhez, nem úgy, mint a Szeged-Csanád Grosics Akadémiának. Szentmihály – régebben Szentmihálytelek – Szeged csatolt települése, különálló városrésze, ahogyan Tápé is az, ahol ez a műfüves pálya található. Szentmihályon tao-pénzből műfüves pálya épül, de még nincs kész.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?