Nem csak a Felcsút iráni játékosa keres vagyonokat a magyar fociból

  • narancs.hu
  • 2022. július 7.

Sport

Az Mfor.hu számításai szerint milliomosokkal van tele az NB 1.

Meglehetősen nagy feltűnést keltett néhány napja a hír, melyet a Blikk írt meg az ukrán tribuna.com értesülései alapján arról, hogy az év elején az orosz–ukrán háború elől hazánkba menekült iráni válogatott labdarúgó, Sahab Zahedi rekordfizetésért hosszabbított egy évvel a Puskás Akadémiával.

A lap információi szerint Zahebi közel 800 ezer eurót (320 millió forint) fog keresni ebben a szezonban, ez több mint 60 ezer euró (24 millió forint) havonta.

Az Mfor.hu ezek után kísérelte meg egy alapos cikkben kiszámítani a magyar labdarúgásban kapható átlagfizetéseket, habár, mint írják: „a focisták fizetéseit gyakorlatilag hétpecsétes titokként őrzik a klubok, legfeljebb csak egy-két, az érintett szereplők által nem megerősített információ szivárog ki, milyen bérért rúgják a bőrt a játékosok az első osztályú bajnokságban”. A lap felidézi, hogy 2017-ben nyilvánosságra került egy lista a hazai bajnokság topfizetéseiről, ami alapján az akkor legjobban fizetett játékos Juhász Roland volt havi 8 milliós keresetével. A cikk hozzáteszi: „Amennyiben igazak a hírek a felcsúti fociklub iráni játékosáról, akkor kijelenthetjük, a hazai labdarúgás bérszínvonala szárnyalt az utóbbi években.”

Az UEFA év elején kiadott benchmark jelentése alapján azt írja az Mfor.hu, hogy az elmúlt néhány évben már a top20 bajnokságban szerepelt Magyarország a bérköltségek tekintetében, ráadásul a helyzet annyira rendkívüli hazánkban – ahogy a lap fogalmaz – hogy

„a koronavírus-járvánnyal terhelt szezonban is kimagasló mértékben, 18 százalékkal nőtt a teljes bérköltség”.

A cikk számításai szerint a mögöttünk hagyott szezon NBI-es szereplőinek adatait figyelembe véve a bajnokság átlagos bruttó havi fizetése 1,49 millió forintról 1,77 millióra emelkedett. Mint megjegyzik, a több mint 18 százalékos átlagnövekedés „egyébként jócskán meghaladja az országos átlagra jellemző tavalyi növekedési szintet – vagyis nem túlzás azt mondani, hogy a focista bérekre jellemző csak igazán a bérrobbanás”.

Figyelemre méltó, hogy míg 2020-ban egyetlen klub emelkedett ki az átlagfizetéseivel a mezőnyből, tavaly már négy topcsapatnak nevezhető együttes szerepelt a magyar bajnokságban.

A Ferencvárosnál 3,14 millió forint, a MOL Fehérvárnál közel 2,3 millió, a Puskás Akadémiánál 2,07 millió, a Kisvárdánál pedig 2,1 millió forint a havi átlagfizetés.

Az előző szezon első négy helyezettje éppen ez a négy klub lett, melyekről az Mfor.hu azt írja, ez a négy együttes az, ami „talán a legszorosabban kapcsolódik a Nemzeti Együttműködés Rendszeréhez”. A számítások alapján azt is megfogalmazza a cikk, hogy valójában az NBI felének nincs annyi bevétele, mint amennyit bérekre költ. Ez pedig azt jelenti, hogy bár az UEFA jelentéseiből kiderül, hogy „bár bizonyos szempontokból (fizetés, bevétel) már Európa top20 bajnokságában szerepel a magyar sorozat, addig a finanszírozás tekintetében – az egyéb bevételek magas aránya miatt – sokkal inkább a balkáni és törpeállamok szintjén áll az NBI”.

 

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk