Interjú

„Nincs manír”

Esterházy Mátyás, Szoboszlai Dominik menedzsere

Sport

A Leipzigtól 70 millió eurós vételárért a Liverpoolba igazolt Szoboszlai Dominik az első angliai szezonjára készül, miközben Magyarországon még mindig arról vitatkoznak, hogy a sikeres középpályás a magyar futball terméke-e. Egyebek közt erről, a politika szerepéről és az irreális magyar elvárásokról beszélgettünk a focista átigazolása felett is bábáskodó menedzserével.

Magyar Narancs: Belegondolt már, hogy valószínűleg Puskás Ferenc Real Madridba kerülése óta Szoboszlai Dominik Liverpoolba igazolása a legnagyobb dolog, ami magyar focistával történt?

Esterházy Mátyás: Azt nyilván felfogtam, hogy én menedzseltem le, de nem szeretnék hasonlítgatni, és főleg nem Puskás Ferenchez. Két teljesen különböző éra, két teljesen különböző karrierút egy egészen más világban. Nincs értelme az összehasonlításnak, de a sportszakmai lépték tényleg hasonló.

MN: Ennyire nehéz teher az, hogy a magyar közeg mindenkit szeretne Puskáshoz hasonlítani?

EM: Ez azért van, mert ezt az űrt mindenki be akarja tölteni, és próbáljuk a legjobb emlékeinket elővenni, hogy párhuzamba állítsuk azzal, ami most történik. Mi tudatosan nem akarjuk Dominikot senkihez sem hasonlítani. Ő Szoboszlai Dominik, aki önmagában értelmezendő.

MN: Közelről hogyan néz ki az, amikor a világ egyik legnagyobb klubja bejelentkezik egy játékosért? Mi egy menedzser dolga ilyenkor?

EM: A Liverpoollal régóta, még a salzburgi időszakból kapcsolatban vagyok, de az, hogy ez az üzlet nyáron lezárható, körülbelül egy héttel azelőtt tűnt reálisnak, mielőtt hivatalossá vált a transzfer. Ennyire gyorsan ment végbe. Olyan ez, mint minden más üzlet, csak itt a léptékek mások. A kisebb átigazolások is hasonlóan működnek.

MN: Ilyenkor mennyit számít az, hogy Szoboszlai Dominik nemcsak focistaként érdekes, hanem saját brandet is fel lehet köré húzni? Emeli az értékét, hogy már egymillió követője van Instagramon?

EM: Nem a millió követő számít itt, hanem a személyes brand fejlődése. Ez gazdaságilag egyre fontosabb. Az irányvonalat Dominik, Dominik édesapja és én határoztuk meg. A köré felépített kommunikáció az én feladatom.

MN: Hogyan írná le a felépített Szoboszlai brandet?

EM: A címkézés nem természetes, nem akarom megmondani, mit gondoljanak az emberek róla. Ő sok energiát tesz bele abba, hogy sportolóként ennyire releváns legyen, mint amilyenné vált 22 éves korára. Ez alakítja a brandjét is: az elhivatottság, a munka, a szorgalom és az ezzel jövő sikerek. Keveset beszéltünk feleslegesen, és nagyon sokat dolgoztunk. Szerintem ez követendő példa, és ha sokan értelmezik őt így, akkor sikeres volt az út. Ha azt látná valaki, hogy ő egy szerencsés lusta sportoló, az baj lenne.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.