A Nemzetközi Úszószövetség bejelentette, hogy megnöveli a közelgő párizsi olimpiai játékokon induló kínai úszókon végzett doppingellenőrzések számát - írja az AFP alapján a Barron’s. A Nemzetközi Tesztügynökség (ITA) általában négyszer teszteli a sportolókat 2024. január 1. és a 2024-es párizsi olimpiai játékok megnyitója között, de bizonyos csapatokat és sportolókat, köztük a párizsi olimpiai játékokon részt vevő kínai atlétákat nyolcszor fogja.
Nem véletlen a szigor: 23 kínai úszóról tudni, hogy úgy indult a 2021-ben rendezett tokiói olimpián, hogy azt megelőzően pozitív doppingmintát adott.
A kínai doppingellenes szervezet arra hivatkozva nem tiltotta el őket, hogy a mintájuk szennyeződésre utalt, nem doppingolásra. A huszonhárom kínai úszó mindegyikének mintájában ugyanazt a tiltott szert mutatták ki: az elsősorban a szívgyógyszerek hatóanyagaként használt trimetazidint. A kínaiak azért nem tiltották el az úszóikat, mert azok tudtukon kívül doppingoltak, és a tiltott szer nagyon kis mennyiségben, csak nyomokban volt jelen a szervezetükben. A Kínai Doppingellenes Ügynökség (Chinada) kivizsgálta az ügyet, aminek jegyzőkönyvei a New York Times birtokába kerültek.
A Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) elfogadta a kínai hatóságok érvelését, és nem szankcionálta az úszókat, akik közül 11-et választottak be a párizsi olimpiára.
„Az ITA minden tőle telhetőt megtesz annak érdekében, hogy a kínai sportolók minden ilyen vizsgálatát a Cinadán kívüli mintagyűjtő hatóság végezze el, és hogy a mintákat Kínán kívüli laboratóriumokban elemezze” – áll az ITA állásfoglalásában.