Zizu nélkül - NBII - Nyugati csoport. Budakalász-Felcsút 0-1

  • Löhr János
  • 2005. november 24.

Sport

Hideg, ám napsütéses idő fogadta a szezonzáró közönségét a kalászi oroszlánbarlangban, ahol - a feljutás szempontjából is perdöntő jelentőségű meccsen - a csoport második és negyedik helyén álló alakulat mérte össze a tudását, szokatlanul nagy érdeklődés mellett.

Hideg, ám napsütéses idő fogadta a szezonzáró közönségét a kalászi oroszlánbarlangban, ahol - a feljutás szempontjából is perdöntő jelentőségű meccsen - a csoport második és negyedik helyén álló alakulat mérte össze a tudását, szokatlanul nagy érdeklődés mellett.

A kétségkívül megnövekedett figyelem (tömegoszlatáshoz szokott szemünk úgy hat-nyolcszáz körülire becsülte az emberek számát - magunk se járunk gyakran a Budakalász meccseire, így csupán egy a gyakorlatban csak óriási nehézségek árán ellenőrizhető forrás közlésére hagyatkozunk: egyik utóbbi mérkőzésükön száz alatti volt a nézőszám, pedig Harcsa Lajos polgármester végezte a kezdőrúgást) szól-hatott a magas tétnek, a szezonzárás tényének (3 hónapig nem lesz tétmeccs Kalászon) vagy a napsütéses időnek, de valószínűleg mégis inkább annak, hogy a hét közben megjelent hírek szerint a Felcsút menesztette edzőjét (az Újpesti Dózsa egykori játékosát, Nagy Lászlót), és az utolsó fordulón a csapatot irányító szakmai stábba dr. Orbán Viktort jelölték másodedzőnek.

Már a pálya felé menet elcsípett beszélgetésfoszlányok legtöbbje is e körül forgott:

jön-e Viktor?

Bár a hír második felét az összes érintett (a Felcsút SE és Orbán) úgyszólván postafordultával cáfolta, magunk is kíváncsiak lettünk a legmagasabb osztály felé diadalmasan menetelő felcsútiak produkciójára, végtére a sok mindenre képes honi fociban is ritka az olyan, hogy egy csapat megszakítás nélkül masírozzon a megyei osztályból a legmagasabbikba (arról nem is beszélve, hogy igazolt játékosként egy volt - mellesleg 42 éves - miniszterelnököt felvonultató egyesületről sem hallottunk, de lehet, hogy ez a mi hibánk).

Az első ember, akit a bejáratnál felfedezünk, Nagy László. Most akkor mi van? A csodákra máskor is képes (például egy időszakban a Dózsa cserejátékosaként is válogatott volt) sportember azonban a nézőtéren foglal helyet (pont az egyik tizenhatos magasságában - ez később ékesen bizonyítja szakértelmét), tehát a hír első fele mindenképp igaz. A második találkozásunk Orbánnal esett, persze csak a hírével. Kérdésünkre az egyik kalászi sportvezető készségesen eligazít: "el kellett mennie" (nyilván máshová - otthonról; mert a közlés után azt is feltételezhetnénk, hogy itt volt egy darabig, pedig dehogy). Utánanéztünk: a sportférfiú aznap a csepeli munkásokhoz beszélt, kimosta a kulimászból hazánkat Barroso mester előtt, s még a Bazilikába is beugrott egy évfordulós megemlékezésre - sűrű, kalandos élet, nyilván a rosszmájúság mondatja velünk, hogy vajon hány jobbhalfnak fogadnák ezt el igazolt hiányzásként a nemzeti bajnokságban? (A legjobbak közt erre majd jobban kell ügyelni, Orbán sporttárs!)

A mérkőzés tétjét csak növeli szemünkben a pálya szélén felszedett újabb információ, miszerint az MLSZ elnapolta ugyan a döntést pénteken, de szinte biztos, hogy nem vonnak le három pontot a Felcsúttól besárgult játékosuk jogtalan lellei szereplése miatt, mert kiderült, hogy a Balaton-partiak késve nyújtották be az óvást. Hát persze. (Ahogy mondani szokták, így legyen ötösünk, idevágó múlt heti szerkesztőségi cikkünket - Ember a holdon - megint egy vátesz fogalamazta; a fiktív szót mindenesetre kihúzhattuk volna belőle.)

Ám további elmélkedésre már nincs idő, a csapatok kifutnak a pályáraÉ És ami innen következik, az már

egy másik mese

is lehetne - alacsonyabb osztályú futballfieszta Magyarországon, príma hétvégi mulatság: jó levegő, jó dumák, szórakoztató kutyaütészet, kisközösségi élményÉ Noha mindezek teljességgel adottak, a látvány mégis határozottan az eddig említettekből fakad: nem örömfoci, nem lelkes műkedvelők hétvégi csatája, professzionalizmus van itt, ha nem is a javából; ordít a befektetett pénz, az eredmény a fontos, nem a részvétel, az egészet körülvevő szaktudás távolról sem lelkes amatőrökre méretezett. Ne szépítsük, egy exminiszterelnök csapatát látjuk focizni. Már a kivonuláskor szembeötlő a felcsútiak fizikai, edzettségi, felszerelésbéli fölénye, amit aztán a játék képe is igazol. A vendégcsapat jóval szervezettebb, átgondoltabb játékot játszik, bár produkciójukra így is az "alacsonyabb osztályú" fordulat érvényes - viszont ez manapság minden honi formációról (legyen az NB I-es élcsapat, nemzeti válogatott) elmondható. Az túlzás, hogy felborulna a pálya, de a kezdetben meddőnek tapasztalható mezőnyfölényt a félidő közepe táján sikerül gólra váltaniuk a vendégeknek. Domján a jobb szélen ügyes cselsorozattal elhúz, a védelem romokban, pontos beadását Kovacsics csak elrontani bírná, de ez alkalommal nem teszi - ilyen gólt írtak a nagykönyvbe. (Nagy László kiválóan helyezkedett, az orra előtt esett a diadal.) Ebben a játékrészben még tart a felcsútiak lendülete, ám a második félidőre két megújult gárda érkezik. Ki-támad a Kalász, sívó oroszlánként küzdenek az egyenlítésért, s az első öt percben egy-két veszélyesnek látszó támadást is vezetnek, ám a befejezésre nincs elég erejük. Az eredmény tartására berendezkedő Felcsútról úgyszólván lepattannak a hazai próbálkozások, aztán elfárad mindenki, s menthetetlen unalomba fullad a mérkőzés.

A mérkőzés, amely szót sem érdemelt volna, ha nem egy olyan országban élnénk, ahol a közelgő törvényhozási választások egyik miniszterelnök-jelöltjének az az egyik legfőbb gondja, hogy szűkebb pátriájának nyilvánvalóan helyi érdekű (ha tetszik, járási szintű) focicsapatát így-úgy a nemzeti bajnokság legmagasabb osztályába vezesseÉ S hogy ki az a Zizu, aki annyira hiányzott erről a meccsről, azt találják ki! (Gyengébbeknek segít a Felcsút SE honlapja.)

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.