8 kérdés – Rudolf Péter

Színház

false

 

Fotó: MTI – Kallos Bea

1. Mikor sírt utoljára?

RP: El kellett altatni a pulinkat, Bodzát. 12 éves volt. Bohém. Bohóc. Zseni. De ennél kevesebb is elég. Nem hangzik macsósan, elismerem, de percről percre szentimentálisabb vagyok.

2. Kinek adná meg szívesen a telefonszámát?

RP: Senkinek. Majd én jelentkezem.

3. Melyik napot törölné ki a múltjából, ha ez lehetséges volna?

RP: Egyiket sem. A gyengeségeim, a bűneim is a részeim. Ez vagyok.

4. Melyik könyvet vágta a sarokba legutóbb, mert annyira rossznak találta?

RP: Csak jó választásaim voltak.

5. Mi a legjobb drog a világon?

RP: Természetesen a szerelem. Ha kisszerűbben gondolkodunk: a kávé.

6. Ki a legnagyobb magyar?

RP: Ilyen fogalom nem létezik. Játékként is csak felsorolást tudnék összehozni. A szempontjaim között a teljesítmény mellett az emberi nagyság is fontos tényező lenne.

7. Királyság vagy köztársaság?

RP: Illik a köztársaságot választani. Rendben, de nem mindegy, ki a király. Tohonya rendszereket csak bivalyerővel lehet megmozdítani. Nagy Péter 100 évet lendített Oroszországon. Ha sokat dumcsiznak a feladatokról, nem biztos, hogy összejön. Egy-egy történelmi időszaknak megvan a maga logikája. Még a morális szempontok sem állandók.

8. Mennyibe kerül egy kortárs regény mostanában?

RP: 3000 forint körül.

+1 Mi az az önt jellemző három dolog – tulajdonság, élmény –, amely először eszébe jut?

RP: Aggodalom. Önirónia. Ha élményt kell mondani: három éve itthon volt a nagylányunk is, aki külföldön tanult. Pár méterre lemaradva baktattunk utánuk. Hallgattam, ahogy együtt röhögnek valamin. Nem tudom min, de nagyon. Szeretem, ha ez cseng a fülemben.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.