A kormány visszatartja a színházi pénzeket az állam és főváros által közösen fenntartott öt színház esetében – írja a Népszava.
2020-ban a főváros és a kormány megállapodása alapján hat budapesti színház vegyes felügyeletű lett. A József Attila, a Madách, az Újszínház, a Vígszínház, a Budapest Bábszínház és a Kolibri ugyan fővárosi fenntartásban maradt, de működésük pénzügyi támogatását a kormány vállalta magára. Bár a megállapodásban fizetési határidő nem szerepelt, 2022-ben már januárban egy összegben megkapták az éves támogatást az érintett társulatok. Idén azonban a hat említett színházból összesen egy kapta meg a támogatást eddig.
A Dörner György vezette Újszínház február végén egyedüliként megkapta az idei támogatási összeg felét – 257,5 millió forintot – azzal az ígérettel, hogy a második részlet június 30-ig megérkezik a számlájukra. A többi vegyes színházzal azt közölte a kulturális tárca, hogy március végéig ők is hozzájutnak az idei évre megítélt állami támogatás első részéhez.
Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes a Népszavának adott válaszában elárulta, hogy „van olyan teátrum, amelynek pénzügyi helyzete több mint aggasztó, 30-60 napon belül fizetésképtelenség alakulhat ki, ami a működés leállítását eredményezheti, beleértve az előadások törlését is”.
A kormány által idei évre ígért állami támogatás a hat vegyes színház esetében összességében mintegy 5,5 milliárd forint. Legnagyobb apanázsra, 1,85 milliárd forintra a Vígszínház számíthat, míg a Madách 1,05 milliárdra vár, a József Attila Színház 707 millióra, a Bábszínház 790 millióra, a Kolibri 532 millióra vár.
A független színházak esetében Karácsony Gergely főpolgármester hétfőn jelezte, egyeztetést kezdeményez a kormánnyal annak érdekében, hogy ne csökkentsék a független színházi társulatok támogatására szánható keretet.