Csak tönkretenni – hozzászólt a FESZ a Trafó-ügyhöz

  • 2012. június 29.

Színház

A közlemény szövegében a FESZ Elnöksége egyrészt rögzíti a Trafó botrányos pályázatainak mérhetetlenül káros következményeit, másrészt felszólítja a Főpolgármesteri Hivatalt, hogy indokolja meg végre, miért nem fogadta el Nagy József pályázatát. A művésztől egyúttal pályázatának bemutatását kéri. A közlemény teljes szövegét alant olvashatják.

A Független Előadó-művészeti Szövetség közleménye

Aggodalommal követjük nyomon a Trafó Kortárs Művészetek Házának vezetőváltása körüli fejleményeket.

A Trafó a magyar avantgárd művészet központja. Nemzeti és nemzetközi intézmény, amely nélkül elképzelhetetlen a hazai kulturális élet. Éppen ezért megdöbbentőnek és lesújtónak tartjuk mindazt, ami az intézmény pályázata körül zajlik.

A Szövetség tavaly december óta kiemelt figyelmet fordít arra, hogy a vezetőváltás átlátható módon, kizárólag szakmai szempontok alapján, tisztességes körülmények között és párbeszédre alapozva történjék meg. Ezeket a kezdeményezéseket a döntéshozók rendre figyelmen kívül hagyják, az átláthatóság és a párbeszéd hiánya miatt pedig fél éven belül immár másodszor fordul elő, hogy nem tudjuk: ki és milyen koncepció mentén vezeti majd a Trafót.

Mára úgy tűnik, a Trafó élén tervezett forszírozott vezetőváltás kizárólag az eddig jól működő intézmény tönkretételét eredményezte, hiszen a kezdeti tervekkel (melyek a vezetőváltást is látszólag indokolták) szemben a minisztérium nem kívánja átvenni az intézményt; az továbbra is a fővárosnál marad. Az a bizonytalanság, amely eddig és mostantól a Trafót környezi, csak arra jó, hogy a nemzetközi működést ellehetetlenítse, hiszen a tervezés gyakorlatilag leáll.

A FESZ változatlanul kész tagsága szakmai tudásával, tapasztalatával a döntéshozók segítségére lenni a megalapozott döntés meghozatalában. De óhatatlanul felmerül bennünk a kérdés, hogy hány érvénytelen pályázat, visszalépés kell ahhoz, hogy mind a főváros, mind a pozíciót megpályázók számára kiderüljön: ez az intézmény koncepció nélkül, szakmai előkészítést és párbeszédet mellőzve nem működtethető!

Az önkormányzati és állami fenntartású intézmények transzparens működésének jegyében arra kérjük a Főpolgármesteri Hivatalt, hogy részletesen fejtse ki a Trafóval kapcsolatos elvárásait, valamint azt, mely dokumentumok hiányában utasította el Nagy József pályázatát.

Továbbá arra kérjük Nagy Józsefet, hozza nyilvánosságra pályázatát, hogy elejét vehessük az egyre ártalmasabb találgatásoknak.

 

 

a FESZ Elnöksége

Figyelmébe ajánljuk

Mi nem akartuk!

A szerző első regénye a II. világháború front­élményeinek és háborús, illetve ostromnaplóinak inverzét mutatja meg: a hátországról, egészen konkrétan egy Németváros nevű, a Körös folyó közelében fekvő kisváros háború alatti életéről beszél.

Mit csinálsz? Vendéglátózom

Kívülről sok szakma tűnik romantikusnak. Vagy legalábbis jó megoldásnak. Egy érzékeny fotográfus meg tudja mutatni egy-egy szakma árnyékos oldalát, és ezen belül azt is, milyen azt nőként megélni. Agostini, az érzékeny, pontos és mély empátiával alkotó fiatal fotóművész az édesanyjáról készített sorozatot, aki a családi éttermükben dolgozik évtizedek óta.

Emlékév

A hatalom és a muzsikus viszonya sokféle lehet: az utcai zenész nyitott gitártokja, a homlokra csapott vagy vonóba tűzött nagycímletű bankjegy éppúgy kifejezi ezt a viszonyt, mint a Mozartot és Salierit is udvari zeneszerzővé kinevező II. József telhetetlensége.

Pokolba a tűzijátékkal! – Ünnepi beszéd

Kedves Egybegyűltek, kedves Olvasók! Önök már túl vannak rajta, mi (nyomda+munkaszüneti nap) még csak készülünk rá, mégis nagyon jó érzés így együtt ünnepelni ezt a szép évfordulót. 25 év! Egy negyedszázad, belegondolni is felemelő! Több mint jubileum, egyenesen aniversarium!

Baljós fellegek

A múlt pénteki Trump–Putyin csúcs után kicsit fellélegeztek azok, akik a szabad, független, európai, és területi épségét visszanyerő Ukrajnának szorítanak.

A bűvös hármas

Az elmúlt évtizedekben három komoly lakáshitelválság sújtotta Magyarországot. Az első 1990-ben ütött be, amikor tarthatatlanná váltak a 80-as években mesterségesen alacsonyan, 3 százalékon tartott kamatok. A 2000-es évek elejének támogatott lakáshiteleit a 2004 utáni költségvetések sínylették meg, majd 2008 után százezrek egzisztenciáját tették tönkre a devizahitelek. Most megint a 3 százalékos fix kamatnál tartunk. Ebből sem sül ki semmi jó, és a lakhatási válság is velünk marad.

Talpunk alól a hő

Ritka, potenciálisan megújuló energiaforrás lapul az alattunk különösen vékony földkéreg mélyén. A közeljövőben a mostaninál is sokkal nagyobb mértékben támaszkodhatnánk a geotermikus energiára, habár akadnak megoldásra váró gondok is. De mostantól pénz is jut rá!

Oktatás helyett

Akár több ezer kamuórát is beírhattak a KRÉTA rendszerbe egy miskolci technikumban az elmúlt évek során, de a szakképzési centrum állítja, most már minden rendben van. Diákok és egy volt tanár szerint egyáltalán nincs így.

„Az elégedetlenség hangja”

Százezrek tájékozódtak általa a napi politikáról a Jólvanezígy YouTube-csatorna révén, most mégis úgy döntött, inkább beáll a Kutyapárt mögé, és videókat készít nekik. Nemcsak erről, hanem a Fidesz online bénázásáról is beszélgettünk.