Az idén kezdődő tanévtől zsidó színházi specializáció indul a Színház- és Filmművészeti Egyetemen (SZFE). Ez ötéves színművész képzés, a jelentkezőktől nem várják el, hogy tudjanak héberül, vallási hovatartozásuk sem számít – tudósított a Telex az intézmény csütörtöki budapesti sajtótájékoztatójáról.
Sepsi Enikő rektor és Vidnyánszky Attila, az SZFE kuratóriumának elnöke arról számolt be, hogy a képzésben a héber nyelv és a zsidó kultúra oktatásával részt vesz a Milton Friedman Egyetem, de partner lesz a Nemzeti Színház is. 7-9 hallgatóra számítanak, két osztályvezetőjük lesz: Maia Morgenstern román színésznő, a bukaresti jiddis színház igazgatója, illetve Réczei Tamás rendező, dramaturg, a Firgun Zsidó Kulturális Alapítvány elnöke. A képzésnek az a célja, hogy a hallgatók, miután megszerzik a diplomát, a Baross utcai Firgun Színház tagjai lesznek. Ezt a jelentkezéskor vállalják.
Ez a kulturális intézmény az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközségé lesz. Az EMIH kezdeményezte a képzés elindítását. Köves Slomó, az EMIH vezetője azt mondta, ez a specializáció hozzájárul a magyarországi zsidó identitás megéléséhez, és nagy reményeket fűznek a jövőre megnyíló színházhoz is.
„A magyar színjátszás nagyon-nagyon sokat köszönhet a zsidóságnak, ezért fontos, hogy a Nemzeti Színház is álljon bele ebbe a történetbe, ezzel is jelezze, hogy van egy folytonosság” – mondta a tájékoztatón Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház igazgatója.
Jelen volt a tájékoztatón Szinetár Miklós rendező is, aki szintén oktatni fogja a hallgatókat. Szinetár is arról beszélt, nem szabad elfelejteni, milyen szerepet töltött be a magyar zsidóság a színházi kultúrában „egy olyan országban, ahol a legnagyobb költőt úgy hívják, hogy Petrovics Sándor, a legnagyobb festő Munkácsy Mihály, és a legszebben beszélő színész a Berger néven született Básti Lajos”.
A Telex emlékeztet, Szinetár több mint ötven éven át tanított az intézményben, és az alapítvánnyal megfejelt egyetem neki sem tetszett, legalábbis korábbi nyilatkozatából erre lehetett következtetni.