Színház

Mindennek ellenére?!

  • Sisso
  • 2021. április 21.

Színház

A Szívhangok alkotóközösség a roma civil szervezetek, színházi szakemberek és társadalomkutatók kezdeményezésére létrejött Sajátszínház Produkcióból alakult, és négy éve az Éljen soká Regina! című előadással mutatkozott be a Trafóban.

Akkor roma nők és egészségügyi dolgozók osztották meg (egy kerettörténetbe ágyazva) a szülészettel kapcsolatos élményeiket. Az ellátórendszer hiányosságai és szereplőinek előítéletei átélhetővé váltak a civil fellépők perspektívájából, s ez sokkolta a nézőket, de még a szakmabelieket is.

A szándék azóta sem változott: személyes történeteken keresztül hírt adni a nehéz helyzetekről. Most a helytállás fogalmát igyekeznek körüljárni. Horváth Kata kulturális antropológus, a részvételi akciókutatás hazai vezéralakja és Romankovics Edit drámatanár animálták a történéseket. Az első felvonásban azt láthattuk, hogy ki hogyan dolgozik a hétköznapokban, majd behívták a nézőket is, akik választhattak nyolc helytállástörténet közül. Végül két sztorit dolgoztak fel közösen: egy szülésznőét, aki egyszer csak nem asszisztált többé a szülőszobai erőszakhoz, és egy „leszázalékolt” férfiét, aki vállalta a házimunkát, hogy a családja nőtagjai munkát vállalhassanak. Először autentikus forrásból hallgattuk meg a sztorikat, majd a történethez kötődő szituációkat, szerepeket együtt dolgozták ki az alanyok, a közreműködők és a nézők. És a csoda megtörtént: mindenkit sikerült bevonni.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.