Interjú

„Mint a pókháló”

Dohy Balázs rendező, dramaturg

Színház

Diplomáját – az SZFE szétverése miatt – az Emergency Exit program keretein belül Ludwigsburgban kapta meg. Legutóbbi rendezése, a Katona József Színházban nemrég bemutatott 2031 a kultúra helyzetével és a hatalmi visszaélések természetével foglalkozik. Ehhez kapcsolódva toxikus maszkulinitásról, a #metoo hatásairól és az empátiadeficites helyzetekről beszélgettünk vele.

Magyar Narancs: Dramaturgként végeztél, hogyan lettél rendező?

Dohy Balázs: Már kamaszkoromtól kezdve tudtam, hogy a film és a színház érdekel. Színész sosem akartam lenni, számomra stresszes helyzet kiállni a színpadra. Rendező és dramaturg szakra is felvételiztem, de az utóbbira nem vettek fel. Vonzott viszont a rendezéssel, a döntéshelyzetekkel járó adrenalin, ez a dramaturgiában nincs meg.

MN: Honnan tudtad, hogy mivel jár a rendezés, a színészet?

DB: A szüleim bölcsészek, és amikor 11–12 éves lehettem, éppen egy médiatanári képzésre jártak. Sok filmet kellett megnézniük, mindenféle műfajban, így közösen néztük A keresztapát, a Chaplin-filmeket, a francia új hullámot. Emlékszem, hogy a szüleim egy árnyjátékos filmet csináltak nagybátyám főszereplésével, amelybe én is nagyon belefolytam. Partizánosan fogalmazva, ez volt az ősélmény. A családunkból verbuválódott egy stáb, amelynek egy idő után én lettem az éllovasa, túlpörögtem, nagyon szerettem volna mindent én magam csinálni. A képzés megszűnése után is sok filmet töltöttem le, én voltam a filmfelelős, a kurátor, aki viszi a filmeket a családnak. Később bejött a képbe a színház is, mert az Örkény Színháznak volt egy ifjúsági csoportja, a Kaptár, ahova felvettek, aztán picit később a Krétakör Szabadiskolába is, amely tulajdonképpen egy szociális, társadalmi, politikai fókuszú ifjúsági csoport volt. Mostanában a filmezéssel inkább csak nyomasztani szoktam magam, hogy egyszer valamikor vissza kéne találnom hozzá, mert az volt az első szerelem, valójában most mindennél jobban szeretek színházat csinálni, sikerélményem van abban, hogy értem ezt a formát, és egyáltalán nem vagyok biztos benne, hogy ez a filmmel is így lenne.

MN: Mikor fogott meg a rendezés?

DB: Az SZFE-n szorosan együtt tanultunk a rendezőkkel, és elég hamar világossá vált, hogy sok mindent el tudok tanulni a rendezőosztály képzéséből. A tanáraink azt mondták, hogy csapatnak képzelnek minket, aztán ebben voltak mindenféle törések és egyet nem értések, repedések, de ők akkor is egy évfolyamnak kezeltek minket, így indultunk. A rendezőkkel megmaradt a szoros együttműködés, másodévtől ott voltunk gyakorlatilag minden rendezői mesterségórán. Picit kívül­állóként, picit úgy, hogy nem a mi kezünkben van a döntés, és nem voltunk nyomás alatt sem, de mégis sokat lehetett tanulni abból, hogy csak figyeltünk a rendezőtanárra, a rendezőhallgatókra. Aztán Radnai Annamária tanácsára önálló projektbe kezdtem az egyetemen, és megcsinálhattam egy egész estés előadást, a Rubens és a nemeuklideszi asszonyokat, s pozitív visszajelzéseket kaptunk. A magam számára is akkoriban derült ki, hogy szívesen csinálom, és akarom is csinálni a színházrendezést, és hogy sokkal motiváltabb vagyok ebben, mint a jelenetírásban, hiszen elég rossz jeleneteket írtam az összes írásórára.

MN: Milyen hatással volt rád az SZFE lerohanása?

DB: Megrázott, és még mindig nem vagyok túl rajta teljesen. Sokáig a Vas utca közelébe se mentem, és megfogadtam, hogy nem fogom oda többet betenni a lábam. Aztán mégis elmentem megnézni egy vizsgát a Rákóczi úti épületbe, mert valaki elhívott. Ez egy háromórás vizsga volt, több teremben játszódott, és közben kétszer is kimentem hányni. Kimentem, hánytam egyet, aztán visszaültem, eltelt egy óra, aztán megint kimentem. Még éjszaka is hánytam. Szóval sokat nem járok arra.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.

Egyetemes gyávaság

A gyermekvédelminek csúfolt törvény utóhatása borzolta a kedélyeket az elmúlt hetekben a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen. Június közepén, még a Pride – azóta tudjuk: több százezres – vonulása előtt cikket jegyzett a Hvg360 felületén az egyetem Pszichológiai Intézetének három oktatója.

Adja vagy nem adja?

A történet népmesei szála szerint Donald Trump a hivatalban eltöltött dolgos nap után hazatért otthonába, ahol szerető hitvese, Melania várta őt.

Vegetál, bezárt, költözik

Az elmúlt másfél évtizedben szétfeslett a magyar múzeumi rendszer szövete. Bizonyára vannak olyan intézmények, amelyek érintetlenek maradtak a 2010 óta zajló átalakulásoktól: vidéken egy-egy helytörténeti gyűjtemény, vagy Budapesten a Bélyegmúzeum – de a rendszer a politikai, s ezzel összefüggő gazdasági szándékokból, érdekekből kifolyólag jelentősen átrajzolódott.

Ítélt az utókor

Szerették őket, így az államosításkor maradt 200-200 hold földjük. Később mégis ku­láknak minősültek az utolsó óföldeáki földes­urak, Návay László és testvére, Aranka. Egy cselédjük házában haltak meg. Kúriájukat most uniós pénzből felújítják. Bérelhető lesz, mint a közeli batidai vadászkastély.