8 tipp a pénzügyek hatékony kezeléséhez, amit sosem késő elkezdeni

  • Fizetett tartalom
  • 2023. szeptember 1.

Támogatott tartalom

Sokunknak nehézséget okozhat a pénzügyek kezelése. Nem feltétlenül a mi hibánk ez, hiszen az iskolában nincs szó a pénzügyi tudatosságról, a szüleink idejében pedig nem volt akkora jelentősége a kérdésnek, mint manapság. Ha szeretnénk ezen változtatni, remek kiindulópontot nyújtanak az alábbi tippek.

1. Ismerjük meg a pénzügyeinket!

A pénzügyeink hatékony kezelése azzal kezdődik, hogy alaposan felmérjük a jelenlegi helyzetünket. Mennyi bevétel érkezik a bankszámlánkra egy hónapban, és hogyan alakulnak a kiadásaink? Általában az utóbbiak összeszámolása okoz gondot, hiszen a költésünk minden hónapban változik.

Az olyan fix összegeket azonban könnyedén összegyűjthetjük, mint a rezsi, a hiteltörlesztés vagy éppen az étkezés. Ami a többi kiadást illeti, érdemes az elmúlt hónapok átlagát figyelembe venni, és ez alapján kalkulálni, hogy mennyit költünk jellemzően. 

2. Ismerjük meg magunkat is!

A pénz kezelése szoros összefüggésben van a személyiségünkkel. Ahhoz tehát, hogy jobban kijöjjünk a rendelkezésünkre álló összegből, önmagunkat is ismernünk kell. Mi jellemző ránk, amikor vásárolunk? Impulzívan döntünk vagy hosszas megfontolás után? Milyen reklámok hatnak ránk, mikor érezzük úgy, hogy valamit muszáj megvásárolnunk? Azt is gondoljuk végig, hogy szoktunk-e szorongani a pénzügyi helyzetünk miatt, vagy csak ritkán gondolunk erre a témára.

3. Készítsünk tervet!

A fenti két pont után már nincs akadálya annak, hogy belevágjunk egy pénzügyi terv elkészítésébe. Alapvetően kétféle tervre lesz szükségünk: egy rövid távúra, ami egy hónapot ölel fel és egy hosszú távú tervre, ami évekre szól. A fix kiadások mellett mindenképp gondoljunk arra is, hogy bármikor becsúszhat egy-egy váratlan, nagyobb kiadás! Úgy próbáljuk tehát kialakítani a tervet, hogy ezekre maradjon keretünk. Ha pedig már most tudjuk, hogy tetemesebb összeget fogunk költeni a jövőben valamilyen célra – például egy új autó vásárlására –, akkor az semmiképp ne maradjon ki a tervből.

4. Ragaszkodjunk a tervünkhöz!

Minden terv csak annyit ér, amennyit meg is valósítunk belőle. Ha tehát egyszer összeállítottuk a pénzügyi tervet, haladjunk aszerint. Ehhez persze kell némi önuralom, hiszen egy bevásárlás során biztosan megakad a szemünk valamin, amit szívesen megvennénk és a neten is belefuthatunk egy-egy „kihagyhatatlan ajánlatba”. Ilyenkor inkább várjunk pár napot, hátha le tudjuk magunkat beszélni a költésről. Egy jó terv ugyanakkor hagy némi rugalmasságot is, hogy ne kelljen folyamatos lemondásban élnünk.

5. Döntsünk tudatosan!

A tudatosságnak minden döntésünkben meg kell jelennie, így például abban is, hogy melyik pénzintézetet és milyen bankszámlát választunk. Lehet, hogy első blikkre nincs nagy különbség a bankok és a folyószámlák között, de valójában nagyon is sokat bukhatunk egy rossz döntéssel. Ezért érdemes az erre szakosodott weboldalakon összehasonlítani a lehetőségeinket! Ha pedig letettük a voksunkat egyik bank és bankszámla mellett, évek múltán mindenképp vizsgáljuk felül a döntésünket!

6. Jelöljünk ki megtakarítási célokat!

A pénzügyi tervünkben ideális esetben szerepel az is, hogy milyen megtakarításokkal számolunk mondjuk egy- vagy ötéves távlatban. Önmagában azonban a pénz csekély motivációt jelenthet a takarékossághoz. Sokkal jobban járunk, ha konkrét célokat tűzünk ki, amit megvalósítanánk a félretett összegből. Ilyen lehet például egy utazás vagy egy lakásfelújítás is. A céljaink legyenek földhözragadtak, kivitelezhetők.

7. Támaszkodjunk a technikára!

Ma már számtalan jobbnál jobb appot tölthetünk le a telefonunkra, melyekkel valós időben követhetjük az anyagi helyzetünk alakulását. Ezekben az alkalmazásokban pontosan látni fogjuk, hogy mik voltak a nagyobb kiadások, hol tudnánk megfogni a pénzt és hol állunk éppen a kitűzött célunkhoz képest. Könnyen lehet, hogy a bankszámlánkhoz is jár egy ilyen program, de ha nem, akkor is tucatnyi lehetőség vár minket a Google Play-en és a Apple Store-ban.

8. Kezdjünk öngondoskodásba!

A pénzügyek hatékony kezelése nemcsak a mának szól, hanem figyelembe veszi a holnapot is. Előbb-utóbb megöregszünk, nyugdíjba megyünk vagy ne adj’ Isten munkaképtelenné válunk. Akárhogy is, a bevételeink megcsappanhatnak, az életszínvonalunk pedig fenntarthatatlanná válhat. Kivéve, ha már most megkezdjük a felkészülést például egy nyugdíjbiztosítással, megtakarítási számlával vagy befektetéssel. Időskori énünk hálás lesz a pénzügyileg tudatos döntésünkért!

Ez a cikk egy fizetett promóció, támogatott tartalom, megrendelője az K&H Bank Zrt. A cikkben hivatkozott termék vagy termékek részletei és feltételei a K&H Bank személyes ügyfélpontjain és honlapján (www.kh.hu) érhetőek el.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.