Idén karácsonykor senki se legyen magányos!

  • narancs.hu
  • 2021. december 18.

Támogatott tartalom

Juhász Péter Tibor Vodafone-márkaigazgató.

A mostani kampányban a Vodafone a magányos emberekre irányítja a figyelmet. Hogyan jött az ötlet?

Juhász Péter Tibor: A karácsonyi kampányon általában nyáron, a legnagyobb kánikula idején szoktunk elkezdeni dolgozni. Ilyenkor összejövünk a projekten dolgozó kollégákkal, ügynökségekkel, marketingkutatók, termékmenedzserek. Van, hogy szerzünk valahonnan bejglit és csillagszórót. Arról beszélgettünk, hogy mit adhatnánk az embereknek, ami egy szép és érzelmes reklámfilmen túl valódi segítséget nyújt. Mi az a téma, amit a téli időszakban egy távközlési vállalat hitelesen felvállalhat?

Ott voltunk személyesen, nem videókonferencián keresztül beszélgettünk. Örültünk, hogy a távmunkában töltött hónapok után végre láthatjuk egymást. Az jutott eszünkbe, hogy vajon milyen lesz a helyzet az év vége felé, vajon tudunk-e majd közösen ünnepelni. Innentől aztán gyorsan jött az ötlet, hogy idén karácsonykor tegyünk azokért, akiknek a koronavírustól függetlenül ritkán van közösségi élményben része. Fel is írtuk magunknak egy nagy táblára, hogy idén karácsonykor senki se legyen magányos.

Mit tehet egy nagyvállalat a magány ellen? Reális lehet-e ez a cél?

JPT: Ez persze tűnhet naiv vállalásnak, de tényleg ezzel az ambícióval indultunk. Ezért a kampány három szintből áll. Egyrészről a reklámfilmünkkel felhívjuk a figyelmet arra, hogy Magyarországon több mint egymillió ember él magányosan, idősek és fiatalok egyaránt. Másrészt a hangzatos ötleten túl hamar cselekedtünk, és a Magyar Máltai Szeretetszolgálat összes otthonába Samsung táblagépeket és mobiltelefonokat vittünk, természetesen korlátlan internettel és beszélgetéssel. Végül pedig, aki szeretne és érzi magában az erőt, hogy ő maga is segítsen, a vodafone.hu/magany oldalon megtalálja a Máltai Szeretetszolgálat kollégáinak az útmutatóját arról, hogy hogyan kezdje el, hogyan szólítson meg valakit, mit mondjon, mit tegyen és mit ne.

 
Fotó: Kovács Bence / Magyar Máltai Szeretetszolgálat

Mi áll ebben az útmutatóban? Volt, ami önt is személyesen megérintette?

JPT: Nem kell sem csodát tenni, sem csodát várni. Az ember önmagát adja, az idejét, a figyelmét. A legkisebbnek tűnő dolgok jelenthetik a legnagyobb örömöt.

Ne ígérjünk többet annál, mint amit hosszú távon is adni tudunk. Ha hetente egyszer 10 percet beszélgetünk valakivel, akkor legyen ez, és ezzel már sokat tettünk. Nem kell feltétlenül meghívni a másikat vacsorára vagy moziba, nem kell, sőt nem szabad azt sugallnunk, hogy barátok vagyunk. Egyszerűen csak embertársak.

Miért a Magyar Máltai Szeretetszolgálatot választották partnerül?

JPT: Azért választottuk az együttműködéshez a „Máltát”, mert széles intézményi hálózatuk van, az idősellátásban pedig profi szakmai tapasztalattal rendelkeznek. Az ápolóik digitális oktatókká képezték magukat.

 
Fotó: Kovács Bence / Magyar Máltai Szeretetszolgálat

Hogy látják, valóban kevesebb ember lesz idén karácsonykor magányos?

JPT: Tudom, hogy a digitális beszélgetés nem helyettesíti a személyes találkozást, de mégis segít, amikor távol vagyunk egymástól.

Óriási élmény, amikor az ember az idősotthon 91 éves lakójának az arcát nézi, amint először látja meg a fiát egy videóhívásban a látogatási tilalom alatt. Vagy amikor a Facebookon azt olvassuk, hogy valaki a reklámfilmünk hatására felhívta egy idős rokonát, akivel évek óta nem beszélt. Mások minimozgalmat szerveznek, hogy a közelükben élő idősekre minden nap legyen valakinek 10 perce.

A nagy gépezet látszata mögött nálunk ugyanolyan emberek dolgoznak, mint bárhol másutt, akik attól érzik jól magukat, ha az emberek életét sikerül egy kicsit kényelmesebbé, boldogabbá tenni.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.