A kijárási korlátozások miatt előrehozott, szervezett terrortámadás történhetett Bécsben

Terror

Feltételezhetően más-más motivációja volt a francia és az osztrák terrortámadásoknak. Tálas Péter szakértő szerint nincs szó terrorhullámról.

Valószínűleg az osztrák kijárási korlátozások miatt előre hozott terrortámadás történt hétfő este Bécsben, épp azon az utolsó estén, mikor még normális keretek között nyitva voltak az éttermek, kocsmák, szórakozóhelyek – mondta a hétfő esti bécsi terrortámadással kapcsolatban a Narancs.hu megkeresésére Tálas Péter, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóintézetének vezetője. A szakértő szerint feltételezhető, hogy egy későbbi időpontban, például a karácsonyi vásárok egyikét akarhatta megtámadni az elkövető, olyan helyen próbálhatott merényletet végrehajtani, ahol tömegek vannak.

false

 

Fotó: MTI/EPA

Úgy tűnik, előkészített támadás volt a bécsi, mert komoly fegyverei és több lőszere is volt az elkövetőnek és több helyszínen hajtott végre a támadást, ezért gondolhatta sokáig a hatóság, hogy csoportról lehet szó vagy valamilyen kisebb terrorista sejtről. Egyelőre azt tudni, hogy egy elkövető biztos volt, de az is lehet, hogy több. Tálas Péter szerint a bécsi merényletnek nincs köze a párizsi tanárgyilkossághoz vagy a nizzai támadáshoz, mert azokat jóval felkészületlenebb magányos elkövetők hajtották végre.

Várható-e újabb terrortámadási hullám Európában?

Minden nagy médiavisszhangot kiváltó merénylet gyakran szolgál mintaként más terroristák számára. Október közepén történt a brutális terrorcselekmény: egy középiskolai tanárt Párizs közelében késsel megölt, majd a nyílt utcán lefejezett egy moszkvai születésű csecsen diák. A pedagógus Mohamed prófétáról készült karikatúrákat mutatott a diákjainak, amikor a szólásszabadságról és a Charlie Hebdo elleni merényletről beszélt.

“Magányos elkövetők nem szoktak terrorhullámot előidézni. A francia támadások a Charlie Hebdo karikatúrabotrányához és Macron a szélsőséges iszlamistákkal szembeni kemény fellépéséhez kötődnek. A bécsi eset pedig, ha jól érzékelem, egy ISIS szimpatizánshoz köthető.” Bár ahogy azt Tálas is hangsúlyozta, még nem ismerjük a támadó motivációját, feltételezhető, hogy nem Ausztriában akart tiltakozni Macron francia elnöknek a szélsőséges muszlimokkal szembeni fellépése ellen. “Azt persze el tudom képzelni, hogy hasonló ideológiai okokra vagy elégedetlenségre hivatkoznak az itteni dzsihádista terroristák is. De Bécsben különösen erős a multikulturalizmus, ráadásul a muszlim kisebbségnek nincs olyan problémája, mint Belgium vagy Franciaország esetében, mert nincs akkora társadalmi befolyása sem az osztrák muzulmánoknak. Nem kapcsolnám össze a francia és az osztrák eseteket, szerintem más-más a történtek motivációja. Az persze lehet, hogy az elkövetőt ösztönözte a francia merényletek híre.”

false

 

Fotó: MTI/EPA

Tálas elmondása szerint bár a politika, a média és a közvélemény a terrortámadásokat ilyen esetben soknak érzékeli, fontos látni, hogy „az európai közösség a dzsihadista támadásokra figyel a leginkább, az egyéb típusú terrortámadásokra már közel sem annyira, pedig azok nagyobb számúak.” A dzsihadista támadások azért kerülnek a címlapokra, mert ezekhez kötődik az európai terrorizmus halálos áldozatainak és a sebesültjeinek túlnyomó többsége. Ennek megfelelően, mikor európai terrorizmusról beszélünk, mindenkinek a dzsihadista merényletek jutnak az eszébe.

Tálas Péter kiemelte, ha több ilyen, a bécsihez hasonló, nagyobb szervezést igénylő, bonyolultabb, és nem primitív eszközökkel elkövetett, s főként valamilyen csoporthoz kapcsolható merényletre kerülne sor a jövőben, akkor elkezdhetnénk gondolkodni azon, hogy van-e új terrorhullám. 2020-ban eddig öt iszlamista terrortámadást követtek el Európában. Pontosan ennyi volt tavaly is. A támadások halálos áldozatainak száma egyelőre még kevesebb 2019-cel összevetve, a sebesültek száma viszont már meghaladta az előző évit. Ha az adatokat több évre visszatekintve vizsgáljuk, a számok azt mutatják, hogy Európa terrorfenyegetettsége csökken.

Tálas Péter elmondta, hogy a terrorszervezetek napjainkban inkább ideológiailag kötődnek egymáshoz, nem pedig szervezetileg. Valószínűleg a bécsi elkövető Ausztriában radikalizálódott. Egyelőre azt lehet tudni, hogy a lelőtt 20 éves támadó bécsi születésű volt, szülei Észak-Macedóniából származnak. Karl Nehammer osztrák belügyminiszter közlése szerint osztrák-észak-macedóniai kettős állampolgár volt, a neve Kujtim. A férfi a támadáskor egy álrobbanóövet viselt, és egy automata gépfegyver, egy kézifegyver, valamint egy machete is volt nála. Az osztrák hírszerzés már ismerte a tettest, mert szimpatizált az Iszlám Állammal, sőt, egyike volt annak a 90 osztrák iszlamistának, aki Szíriába akart utazni. Ezért a férfit 2019 áprilisában 22 hónap börtönbüntetésre ítélték, de tavaly decemberben fiatal korára való tekintettel kiengedték. A rendőrség jelenleg még vizsgálja, hogy ő maga tervelte-e ki a merényletet.

false

 

Fotó: MTI/EPA

 

A szakértő szerint előbb vagy utóbb ki fog derülni, hogy a radikalizálódásban a családnak, valamilyen egyéb kis közösségnek, a börtönnek vagy az internetnek volt-e fontos szerepe. Egyelőre nincs hír arról, hogy lett volna bármilyen személyes kapcsolat az ISIS és az elkövető között.

Mint ahogy az logikusan feltételezhető, a koronavírus-járvány miatti intézkedések nem kedveznek a terrorcselekmények végrehajtásának. Tálas Péter úgy fogalmazott, ha a kijárási korlátozások miatt kevesen vannak az utcán, és lelőnek egy embert, annak nincs akkora hírértéke. “A terrorizmus elsősorban mindig politikai üzenet, aminek a médiában való megjelenése kulcskérdés. Ezért a legegyszerűbb végrehajtási módjai az olyan merényletek, amelyek minél több halálos áldozattal és sebesülttel járnak, vagy különlegesen szokatlan módon követik el őket.”

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.