chili & vanilia - Drágám, ez a doboz melyik évjárat?

  • .
  • 2007. április 12.

Trafik

Kezeket fel, mikor bontottak utoljára egy doboz szardíniát?
Elfeledett, divatjamúlt hozzávaló, nem igaz? Magam sosem voltam rajongója, nem is emlékszem, vajon hol találkoztam vele utoljára az elmúlt tizenöt évben. Hogy mégis miért ajánlom ilyen lelkesen? Portugáliába készülve mostanában többször is belefutottam a "vintage sardines" kifejezésbe, amelynek jelzője alapvetően borra, szőlőre használatos, ebben az értelemben pedig régi, meghatározott évben eltett, minőségi halat takar. Kiderült, hogy a szardínia azon ritka konzervek egyike, amelyek komoly ínyencértékkel bírhatnak. Szakértői, gyűjtői vannak, akik bontás előtt akár tíz évig is őrizgetik, és évjárat alapján választanak.

Gyűjtögető életmódot folytató háztartások, figyelem: meg lehet nyugtatni a csúnyán néző nejeket, hogy a kamrapolcon halmozódó gyanús dobozok esetében valójában nincs másról szó, mint a 80-as évek óta a spájzban ragadt szardínia muzeális értékké való nemesedéséről. Azt persze nem kell feltétlenül elárulni, hogy ez nyilván inkább a kiváló minőségű, francia, spanyol, portugál változatra értelmezhető, mint a szovjet konzervipar mintapéldányaira.

A rómaiak agyagedényben, sóban és olajban tartósították a szardíniát, az első konzervet pedig a bretagne-i Nantes városában, 1824-ben Joseph Colin tette el. Erre néhány évvel az után került sor, hogy Nicolas Appert elnyerte Napóleon tizenkétezer frankos díját, amelyet azért a technológiáért ajánlott, amellyel a hadsereg részére nagy mennyiségű élelmiszert lehet tartósítani.

Paula Wolfert, a marokkói és a mediterrán konyha világhírű kutatója The Slow Mediterranean Kitchen című remek szakácskönyvében talált recept ihlette az alábbi elkészítési módot.

Citromos, petrezselymes szardínia avokádón

Hozzávalók (2 adag)

1 érett avokádó

1 doboz (125 g) jó minőségű szardínia

2 ek. olívaolaj

1,5 ek. sherry- (vagy fehérbor-) ecet

nagy marék (2-3 ek.) friss petrezselyem

egy facsarásnyi citromlé (ízlés szerint)

fél citrom reszelt héja

csipet cayenne-i bors, só, bors

tetejére: lilahagyma, újhagyma

A szardíniát lecsöpögtetjük, villával nagy darabokra törjük. Hozzáadjuk az olívaolajat, ecetet, citromlevet és -héjat, sót, borsot, cayenne-i borsot, végül a felaprított friss petrezselymet. Összeforgatjuk, néhány órát állni hagyjuk, hogy az ízek összeérjenek. Az avokádót félbevágjuk, nagy magját kiemeljük, 6-8 szeletbe vágjuk. Sózzuk, borsozzuk, citromlevet csöpögtetünk rá. A közepébe halmozzuk a szardíniát, majd megszórjuk vékony szeletekre vágott lila- és/vagy újhagymával. Pirítóssal tálaljuk. (Tálalhatjuk a fél avokádóba töltve is, vagy úgy, hogy az avokádót is összenyomkodjuk, és a pirítósra halmozzuk.) Az avokádónak vajpuhának kell lennie. Ha csak éretlent kapnánk, tegyük papírzacskóba egy érett banán társaságában, egy nap alatt megpuhul.

A szerző blogja: www.chiliesvanilia.blogspot.com

Figyelmébe ajánljuk