csontzene - A Tisza-parton mit keresek?

  • .
  • 2007. augusztus 2.

Trafik

Kérdezte anno a Költő, de a válasz ezúttal egyszerű: a parton a klavírhuszároké és klavírhuszárnőké a terep, hiszen augusztus 4. és 8. között rendezik Tiszadobon "A zongora ünnepe keleten" című, mindig magas színvonalú fesztivált.

Kérdezte anno a Költő, de a válasz ezúttal egyszerű: a parton a klavírhuszároké és klavírhuszárnőké a terep, hiszen augusztus 4. és 8. között rendezik Tiszadobon "A zongora ünnepe keleten" című, mindig magas színvonalú fesztivált. Fellép Hauser Adrienne, Bogányi Gergely, Borbély László, Csalog Gábor, Kemenes András, Kocsis Zoltán, a külföldi sztárok közül pedig az orosz Nikolai Lugansky, aki nagy műsort ad, akkorát, hogy talán feladjuk elvünket: vidékre ne! Mert kapjuk első renden Schumanntól a Bécsi karnevált, aztán jön Ravel legnagyobb zongoraműve, az ördögi Gaspard de la nuit, a második részre pedig Chopin kolosszális h-moll szonátája teszi fel a koronát (augusztus 7., 19.30). Aki túlzottnak érzi e műsort, idézze eszébe régen hallott Péterfy Jenőnk egyik cikkét, melyből kiderül, hogy Hans von Bülow (képünkön) Budapesten, 1881-ben egy koncerten 15 (!!) Liszt-művet adott elő, köztük a h-moll szonátát! De ez még semmi: "Pénteken a jeles művész Beethovent fogja játszani, éspedig Beethoven utolsó hat legnehezebb szonátáját." Kocsisunk se a "Szeretnék szántani"-val készült, Schubert, Haydn, Mozart moll műveivel akar melankóliába ejteni (augusztus 8., 19.30). És bár a Zenegyűlölő botanikai érdeklődése szerénynek mondható, azért őt sem hagyják hidegen az Andrássy-kastély parkjában árnyat adó kocsányos tölgyek. És ha vörösborral túltöltekezett agyunk előtt a lombok közt megjelenik Ravel vízi tündére, Ondine, vagy a gonosz manó, Scarbo, netán a kétes holdfényben előtűnik a második tétel tárgya, az akasztófa, Le Gibet, ne lankadjunk még egy pohárral elűzni e látományokat. Vagy ellenkezőleg: fogadjuk őket a kromatikától és mozgó orgonapontoktól nem megriadó szívvel, és még egy palackot rájuk!

Aki meg retteg kimozdulni szeretett fővárosából, az menjen a Rolla János vezette Liszt Ferenc Kamarazenekar estjére (Kiscelli Múzeum udvara, augusztus 4., 20.00), ahol állatokkal találkozhat (Weiner Leó: Rókatánc, Johann Strauss: A denevér - nyitány), ha még nem volt elege a tömegközlekedés faunájából.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.